26 Haziran 2012 Salı

TB2L ve 2 Yabancı Kararı

     Bugün itibariyle TB2L'de 2 yabancılı dönem başladı. Kararın temel nedenleri TBF tarafından yerli oyuncuların astronomik ücretleri (!) ve kulüplerin isteği olarak açıklandı. Gerçekten kesin konuşması çok zor bir konu, eksik bilgiyle yorum yapmaktan kaçınmamız gerekir. Ancak çevremizden duyduklarımız, gözlemlediklerimiz kadarıyla madde madde yorumlar getirmeye çalışacağız.  

     Seviye olarak çok kaliteli bir lig TB2L. Dünyadaki 2. liglerin tamamının kalitesinden haberdar değilim ama saygın bir konumda olduğumuz çok açık. Altyapıda oldukça nitelikli basketbol eğitimi almış, kariyerinde TBL bulunan birçok tecrübeli veya ileride sıçrama yapacak birçok genç oyuncu adayını barındırıyor. 20 takım, kıyasıya bir yarış, oldukça yoğun bir maç temposu, normal sezon ve play-off'lar. Ben de altyapının içerisinden gelip TB2L seviyesine erişmeyi başaramamış bir oyuncu adayıydım ve bu ligde oynayabilmek için basketbol yeterliliğinin iyi sayılacak bir düzeyde olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

   Yerlilerin rakamlarının astronomik ücretleri bulmasıyla ilgili konuya gelelim. Çevremizden duyduklarımız doğrultusunda bu iddia fazla inandırıcı gelmiyor. Türk oyuncularının maaşlarını geriden ödeyen, iyi veya kurumsal yönetiliş adına birçok eksiği bulunan kulüplerin 2. yabancı konusunda keskin beklentilerde bulunması ilginç. Yerli oyuncuların ücretlerini astronomik bulan, ödemeler yapmakta hayli geciken kulüpler acaba +1 yabancı oyuncuya daha düşük ücret ödeyeceğini mi düşünüyor ? Veya artan yerli ücretlerine çözüm bulmak isteyen kulüplerin başvurduğu yol yabancı sayısını arttırmak mı ? Bunlar tartışılır, keşke karşımızda ekonomik kaynaklar veya bütçe örnekleri olsa da kesin konuşabilsek tabii ancak şimdilik düşüncelerimiz bu kadarına yetiyor.   Akla gelen bir diğer misyon kendi içimizden yetiştirdiğimiz Türk oyuncularımıza verilen değerin gün geçtikçe minimuma inmesi. Potansiyeli parkeye yansıyandan çok daha fazla Türk Basketbolu'nun. TBL'de yüksek hedefler koyan, Avrupa'da mücadele eden birçok takımın yabancı oyunculara ödediği paralar nispeten anlayışla karşılanabilir ancak TB2L'deki bu duruma ne demeliyiz ? Aile geçindiren ve bunu bedensel performans sporu ile belli yaşına kadar yapabilecek Türk oyuncularımızın önünü kesmek niyedir ? Yine ücretleri tam olarak bilmediğimden kesin konuşamıyorum ancak tahminen 19 yaşından 35 yaşına kadar TB2L oynayan bir oyuncunun kazandıkları ileride çalışmaması halinde ona ancak şu şekilde yetebilir ; Sabırlı ve doğru bir yatırım. Bu yatırımı yapmak , oyunculuktan sonra da hayatını sürdürebilmek için bu oyuncularımıza sunduğumuz şans gün geçtikçe minimuma iniyor. Kulüpler ellerindeki sınırlı parayı daha çok yabancıya bölüştürmek için niçin girişimlerde bulunuyorlar ? 

  Teknik olarak daha idealist yaklaşırsak ise oyuncularımızın gelişimi iyiden iyiye düşecek. Yabancı hayranlığı kulüplerin tutumundan sonra koçlara, teknik kadroların tercihlerine de yansıyor. Belli bir sistem olmadan, yabancıma topu vereyim hücumu şekillendireyim anlayışı kuvvet kazanıyor. Oysa özellikle TB2L'de başarılı olan takımlara istatistiksel yaklaştığımızda yadsınamayacak Türk oyuncu katkılarını görmüyor muyuz ? Bunlar ödenen ücretler veya kulüp yönetimi gibi öğrenemeyeceğimiz detaylar değil, istatistikler vasıtasıyla edinebileceğimiz veriler. Gelin bu yıl TBL'e yükselen Optimum TED örneğini ele alalım. Sadece bu örnek bile yabancı sayısının 2'ye çıkmasına atılan tokat niteliği taşır. Hakan Yapar, Nezihi Özbakır, Berent Kavaklıoğlu, İlker Türel , Cihan Amasyalı, Orçun Göllü  gibi isimlerin TBL'e çıkarken verdiği skoru belirleyici katkı yabancı oyuncuların verdiğiyle eşdeğer. Başarı nedir, bir üst lige çıkmak. Çıkan takımların yerlilerine ne kadar değer vererek bunu başardığı ortadayken kulüpler çözümü neden yabancı sayısını arttırmakta aramaktadır ?
 


  İstatistiklerde biraz daha vakit geçirince sayı, asist konularına girelim. Örneğin sayıda yabancıların öne çıktığını görebiliyoruz. Doğal olarak çok daha fazla top kullanıyorlar, bu durum ortaya çıkıyor diyebiliriz. Asist sayılarına baktığımızda ilk 20'yi yerlilerin ele geçirmesiyle de bu durumu destekleyebiliriz. Yabancı oyuncular Türk oyuncularımızdan daha mı kaliteli peki ? Bu sorunun yanıtına gidelim. Hakeden oynar mantığından, oyunun doğasına hizmeten. Tabii ki hakeden oynar, pasaportu ne olursa olsun. İyi yabancı, iyi olmayan yerliden önce oynar. Ama yabancı oyuncunun bu durumu önyargılı şekilde yerleşip değeri hakeden Türk oyuncuların önünü tıkarsa bunu karşımıza almalıyız. Yoksa ligimizdeki tüm yabancılar Akhisar'lı Tyrone Nelson gibi olursa ne ala, saygı duymaktan başka ne çare. Buna yerlilerin de itirazı yok, ancak fiyatlar üzerinden basketbola olan idealist yaklaşımları incelersek bu yabancı sayısının artması, çarçur edilen paranın da artması anlamına gelecek. Neresinden bakarsak bakalım kulüpler için yerli oyuncuların astronomik ücretlerini önlemenin yolu yabancı sayısını arttırmaktan mı geçer ??? TB2L'de 2 yabancıya hayır protestosu haklı bir protesto olarak göze çarpıyor. Kulüpler yabancı sayısını arttırmak için belli başlı sebepler öne sürmüşler. Bunun çözümlerini farklı yollarda aramaları gerektiğini düşünüyoruz. Ekonomik anlamda kulüplerin üstündeki kurumların herhangi bir denetim yapıp yapmadığına da emin değiliz. Bizce bu da yapılmalı, çeşitli incelemeler sonucu kulüplerin yaptığı ekonomik hamleler gözden geçirilmeli. Aynı şekilde menejerler ve kulüpler arasındaki ücret konularından yakınılıyorsa bu konuda da çözüm yolları bulunmalı. Düşünülürse olmayacak iş değil. Kulüpler iyi yönetilemeyişleri üzerinden kendilerini cezalandırmakla kalmıyor, yerli oyuncuları da mağdur etmenin çizgisine giriyorlar. İlla yabancı getireceğim diyen kulüp içinde yabancı oyuncu kalite kriterlerinin gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

  Türk oyuncuların bizce haklı protestosunu paylaşıyor, onlara verdikleri mücadelede başarılar diliyoruz.

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder