22 Haziran 2012 Cuma

KAOS - Böyle Sirkülasyon Görülmedi

  Çok ilginç bir sürece tanıklık ediyoruz Türk Basketbolu adına, özellikle de koç sirkülasyonu üzerinden. Bundan 2 hafta öncesinde Beşiktaş'ın 3 kupalı sezonuna, taraftarların hep bir ağızdan ''Beşiktaş'ın çocuğu Ergin Ataman'' diye bağırdıklarına, Galatasaray cephesinde Mahmuti ile yaşananların üslubuna, 'liseli' Erman Kunter isminin sarı-kırmızılılar için ağır basmasına tanıklık ederken şimdi ters köşeye yatmış haldeyiz. Uzun vadeli düşünmelerini temenni ettiğimiz kulüpler bu akıl almaz gelişmeleri bize 15 günlük bir süre zarfında tattırdı. Kaotik yaşayışımız sporun yönetilişiyle de fazlasıyla iç içe diyebilir miyiz ?

 1- Ergin Ataman - Beşiktaş - Milangaz Üçgeni ; 

  Mükemmel biten sezonun ardından Ergin Ataman siyah-beyazlı camiaya sponsor anlaşması paralelinde süreler verdi, bu süre zarfında da teklifler aldığı bilinmesine rağmen siyah-beyazlılar dışında herhangi bir somut hamle yapmadı. Dün Milangaz'ın sponsorluktan çekilmesiyle onun sarı-kırmızılıların teklifini kabul ettiği haberini birkaç saat arayla öğrendik.
     İşin bilgi kısmı açık ve net, Ergin Ataman sponsor konusunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi, etik çerçeve içerisinde de verdiği zamanlara bağlı kaldı. Bizim yorumlayacağımız, merak ettiğimiz kısım şurası ; Çok büyük emekler vererek 3 kupayla tamamladığı Beşiktaş sezonunun ardından Milangaz dışındaki bir sponsorla anlaşılması çok olası değil mi ? Ergin Hoca biraz acele etmedi mi ? Eurochallenge kazanıp yerel ligleri süpürdüğü, karakterli bir oyuncu grubu olduğundan defalarca bahsettiği takımıyla Euroleague macerasını yaşamak herkesten önce onun hakkı değil miydi ?  Yıllarını basketbola vermiş birinin daha iştahlı biçimde siyah-beyazlılarda kalması gerekmez mi ?  Elbette emekleri çoktu ama sponsor Milangaz olmayınca gemileri yakmak nedendi ? Korunacak yabancı iskeleti, tarihinde ilk kez Euroleague oynayacak, taraftarıyla bütünleşmiş bir takım, bunlar deneyimli coach'u heyecanlandırmadı mı yeterince ?    Yalnızca sorular bunlar, karar her zaman Ergin Ataman'ın. Belki Galtasaray'lı oluşu, belki gelen teklif doğrultusunda sarı-kırmızılı camiada istediği bir organizasyon kurabileceğine olan inancı, belki de maddi faktörlerin onu rahatlatışı. Kendi bilir, bize sadece neden sorularını yöneltip beyin fırtınası yapmak düşer. Dedik ya ilginç geldi. Ben ki Beşiktaş'lı değilim, onların Euroleague'e katılması, takımlarının karakteri doğrultusunda heyecanlanmış, hikayenin gerisini çok merak etmiştim, bütün bunlar iş profesyonelliğe bindi mi unutulan amatör ruh detayları mı ? Ayrı bir parantezi de Milangaz'a açmalı, senelik belli bir para akıttıkları bu organizasyonu düşündüler taşındılar ve kendilerine reklam, prestij geri dönüşü açısından yeterli mi bulmadılar ? 3 kupalı tarihi sezonun üzerine yani ? Yoksa başka bilinmeyenler mi var yine hakim olamayacağımız cinsten.

2 - Galatasaray -  Ergin Ataman -  Oktay Mahmuti - Erman Kunter - Beşiktaş Beşgeni ; 

   İnşa edilen modern bir basketbol anlayışı, ilk kez katıldıkları Euroleague'e getirdikleri müthiş renk, taraftarın branşa sımsıkı sarılması, gençlere verilen değer, taraftarın sevgilisi ressam Mahmuti. Medyada ise ayrılışıyla ilgili derin bir bilgi kirliliği, yetersiz kaynaklar. Olayların asla tam olarak bilemeyeceğimiz perde arkaları. Koç tarafından mı bakalım, yönetim tarafından mı, arada kalan ve kalbi kırılan taraftara mı üzülelim, neye inanalım, nereden bilelim ? Ekonomik olarak hiçbir kulüp hiçbir oyuncu ve koçla anlaşmak zorunda değil. Hedeflenen yapıda bir isme belli bir para veremeyebilirsiniz, durumunuz olmayabilir, parayı vermenizin dengelerinizi bozarak organizasyonunuza zarar verebileceğini düşünebilrsiniz, normal.  Ama gündemdeki coach az önce bahsettiğim emekleri kulübünüzüe verdiyse sebep ne olursa olsun yolları ayırış üslubunuza dikkat etmek her zaman sizi erdemli kılar.  Neyse ki basketbol konusunda bilinçlenen Galatasaray taraftarı en azından düşünce olarak Mahmuti'ye olan bağlılığını gösterdi, bir önceki koç vefasızlığından sonrasına gelişme büyük.  Ayrılık oldu, kalbi kırık çok taraftar kaldı, hala akılları Mahmuti'dedir. Erman Kunter'in adı geçti, Mahmuti gitmeseydi iyiydi ama şu şartlarda olabilecek en iyi hamlede Erman Kunter'dir dedi boynu bükük taraftarlar, heyecanlarını bir nebze de olsa korudular. Derken Milangaz'ın Beşiktaş'la imtihanı yaşandı, Ergin Ataman Galatasaray cephesine kaydı. Şaşkınlık yarattı tabii, Ergin Ataman'ın basketbol bilgisi ve elde ettikleri tartışma konusu değil. Taraftar hazırlıksız yakalandı. Lütfi Arıboğan ve Murat Özyer görevlendirmeleri de yoruma açıklığın yelpazesini genişletti. Uzun vadeli süreçleri kafamızda kurup temenniler yaparken bu kadar kısa süre içerisinde inanılmaz bir sirkülasyon.   Mahmuti'nin gidişi Galatasaray'ın sevgilililerini nasıl üzdüyse sıcak sudan soğuk suya bu geçişi Beşiktaş'lılar da yaşadılar. Daha dün hevesle bağırdıkları Ergin Ataman nameleri boğazlarına yapıştı. Daha başarılacak neler vardı be coach diye üzülenler, bu profesyonellik kalıbı altında coach'un kendilerinden ezeli rakiplerine gitmesine sitem edenler. Kim haklı ? Belki de kimse. Galatasaray'lının bu kötü durumda bizi ancak Erman Kunter paklar dediği senaryoda Erman Hocam Beşiktaş'ın yolunu tuttu. Bir tarafın sıralarında oturmuş, diğer tarafın takımıyla parkelerde unutulmaz işlere imza atmış. Ergin Hoca Galatasaray'lılığı ile, Erman Hoca Beşiktaş'lılığı ile bilinirmiş. Sık sık tekrarlamadıkça ezberlemesi bile zor vallahi bilgileri.

  Anlaşılan kimse kimsenin çocuğu değil. Zorla bir insanı bir yerde tutamıyorsun, taraftarın heyecanı gibi derinden ve samimi olmak zorunda da değil yaşananlar. Bu kaotik düzende 1 , 1.5 hafta daha beklemeyip istikrar için arkası gelsin diyen Ergin Ataman'ı başka gemide görebiliyoruz. Kurumsallık, profesyonellik ve amatör ruh, camiada yapılan işlerin yarattığı duygusal bir bağlılılık. Bunlardan söz edebilir miyiz ? Kadın basketbolundaki Nevriye Yılmaz meselesini düşünsek yine kafamız karışır mesela.

  Her şeye rağmen kurtarıcı Erman Kunter'e, az zamanda çok iş yapıp hatice değil netice elde eden Ergin Ataman'a yeni görevlerinde başarılar dilemekten başka ne düşer bize. Mahmuti'ye de selam olsun. Genç ve yerlilerimizin şans yanında olsun.  Akıl sır erdiremiyorum, 1.5 hafta önce bana Ergin Ataman gelecek sezonda Galatasaray'ı coach'u olacak deseydiniz heralde delirdiğimi düşünebilirdim. Şimdi gerçek oldu. Hayırlısı olsun...

1 yorum:

  1. Ergin Ataman'ın ''Milangaz yoksa ben yokum'' demesi de ayrıca çok enteresandı. Sponsor olmazsa yokum deseydi anlardım. Ama bu kadar spesifik olması, Milangaz'ın sponsor olmayacağını baştan bildiği ve bunu bir bahane olarak kullanmaya yol yaptığı izlenimi bıraktı bende.

    YanıtlaSil