10 Haziran 2012 Pazar

Barış Ermiş Hamlesi ve Senaryolar


 İbrahim Kutluay NTVSpor ekranlarında Fenerbahçe Ülker > Barış Ermiş bilgisini verdi. Bu haber karşısında Engin Atsür'ün sarı-lacivertli takımda kalıp kalmayacağının önemi ve bizde uyandırdığı merak artmış oldu. Barış Ermiş hamlesi 'yerli' olması itibariyle büyük önem taşıyor. Bu gelişmeye yalnızca ''Barış Ermiş Fenerbahçe Ülker'de'' penceresinden bakınca sarı-lacivertli taraftarlar memnun olmuştur ama bu gelişmenin doğurduğu senaryoları da incelemek gerekir.   Olası oyun kurucu pozisyonlarını değerlendirmeye başlayalım. Bu noktada Fenerbahçe Ülker'in yeni koçunu bulduktan  sonra hangi yabancı oyun kurucu tercihine gideceği büyük stratejik öneme sahip. Bu sezonun üçlüsü Ukic-Engin-Jerrels'tı. Özellikle bu sezonki performansları düşünüldüğü zaman şüphesiz çoğu Fenerbahçe taraftarı gerçekten üst-düzey veya sisteme fazlasıyla uygun olmadıkça yabancı oyun-kurucu hamlesinden kolay kolay memnun olmayacaktır. Arkadan gelen genç oyuncular konusunda da camianın belli bir beklentisi olduğu muhakkak.

   Ufak bir Engin Atsür analizi yapalım. Engin yerli olması itibariyle Türkiye'den Euroleague'de yukarıları hedefleyen her takımın oyun-kurucu mevkiisi için çok önemli hamle. Fenerbahçe Ülker'in onunla henüz masaya oturmadığını biliyoruz. Engin'i kaybetmek Fb Ülker için büyük kan kaybı olacaktır. Yalnızca oyunculuk özellikleri değil herkesin takdir ettiği insanlığı ve sporculuğuyla iyi bir organizasyona katkısı çok büyük. Eğer elinizde Engin Atsür gibi karakterli bir sporcu barındırıyorsanız takım olabilme gibi zor bir kavram konusunda dahi avantajlı olacağınızı düşünüyorum. Yeni sezon öncesi onunla masaya oturmamak, onu kaybetmek gibi konulardan önce birkaç kez düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.   Oyunculuk özellikleri dedik, buradan Barış Ermiş'e gelelim. Yine ligimizde yerli oyuncuların çok önemli olduğu düşünülüp bu hamleye bu pencereden bakılınca Barış Ermiş çok önemli takviye. Engin ve Barış'ı aynı anda kadronuzda bulundurma üzerine gelecek bir yabancı hamlesi arkada bekleyen genç oyuncuyla birleşti mi belli başlı bir şişkinlik yaratıyor. Aynı Galatasaray MP'nin bu sezon sahip olduğu kısa oyuncu bolluğu gibi. Böyle yola çıkmayı göze aldığınızda birden fazla kısalı, oyun-kuruculu süre paylaştırımlarının önemi artar. Engin bence burada çift-guard'lı sistemlerde 2 numara gibi skor yapabilme meziyetiyle alınası bir risk. Barış Ermiş muhtemelen Fenerbahçe Ülker'de Banvit'teki dominant rolünün aksine tamamlayıcı bir parça görevi edinecektir. Olası bir üst düzey yabancı transferine Barış-Engin ikilisi eklendi mi Fenerbahçe Ülker'in genç guardı Erbil Eroğlu'na bu sezon süre vermesi de bahsettiğimiz gibi daha zor hale gelecektir.

 Bazı okurlarımızla konuştuk, beyin fırtınaları yaptık. Engin'in sakatlıklarından ötürü onun ipiyle kuyuya inilmeyeceğini düşünenler var, hepimizin kafa yorması gereken bir düşüncedir. En nihayetinde büyük şanssızlıklar sonucu bir sporcunun geçirebileceği en zor 3 ameliyattan birini kısa bir zamanda 2 kez geçirdi Engin. Aşil tendonu  ameliyatından bahsediyoruz. Bizce böylesi 2 ağır ameliyattan sonra geçen sezon gösterdiği performans dahi çok özeldi. Nice sporcu böylesi zor ameliyatlardan sonra bunun yarısını bile yansıtamıyor parkeye. Burada olası yabancı guard hamlesinin niteliği büyük önem taşıyacak. Eğer gerçekten üst düzey bir oyun kurucu alınırsa Engin Atsür'ün ipiyle kuyuya inmiş olmazsınız ama Engin'i kadronuzda tutmanın ekmeğini fazlasıyla yersiniz. Uzun lig ve Avrupa maratonunda elinizde onun gibi bir yerli oyuncunuz olmasının artılarını kesinlikle görürsünüz. Gerek oyunculuk gerekse kişilik ve karakter olarak. İki önceki paragrafta bahsettiğim insanlık faktörünün takım olabilme üzerinden sezon geneline de pozitif yansıyacağı görüşünü bir kez daha hatırlatayım.  Kalıyor geriye az önce bahsettiğimiz genç oyuncu meselesi. Üst düzey bir yabancı-guard ve Engin-Barış ikilisi demek Erbil'in Metecan'ın yine beklemesi demek. Artık genç oyuncularıyla ilgili somut yapılanmaları A takım seviyesine de görmek isteyen çok Fenerbahçe taraftarı olduğunu biliyoruz. Buradan tek çıkış yolu Engin'in elde tutulması halinde çift-guard'lı sisteme adapte olabilecek yapısı. Burada da yeni teknik ekibin eldeki şişkin kısa rotasyonuna düzgün süre paylaştırmalarına gitmesi gerekir.  An itibariyle Fenerbahçe Ülker milli takımımızın yerleşmiş Ender-Kerem ikilisinden sonra gelen Barış-Engin ikilisini elinde bulunduruyor. Bu durum hem Barış hem de Türk Basketbolu'nun geleceği için de ciddi bir sınav. Umarız işler ters gitmez ve Fb Ülker tercihi onun ve bizim pişman olacağımız sonuçlar doğurmaz. Neden mi bahsediyoruz ? Banvit'te ana parça olan Barış'ın oyunculuğunun Fb Ülker'de süreleri azalınca, sıra beklemeye başlayınca zarar görmesi. Zararlı çıkan asketbolumuz olur. AMA !! Doğru süre paylaştırımları sonrası Euroleague'de yukarılara oynayan bir Fb Ülker'in Engin-Barış ve genç oyuncularımızdan katkı aldığını görmek hepimiz için en kazançlısı olur.   Kulüplerimiz adına temennimiz vizyonsuz, kısa vadeli hamlelerden kaçınılsın yeter. Gerçekten üst düzey veya sisteme uygun olmadıkça bir yabancı alınmasın. Alındığı takdirde Engin-Barış gibi ikililerimiz yok yere bu isimlerin arkasında sıra bekleyip, köreltilmesin. Genç oyuncularımıza hakettikleri değer süreyle doğru orantılı olarak verilsin. Bunlar yapıldığı zaman Fenerbahçe Ülker geçen seneki kadar başarısız olsa bile uzun vadede karşılığını pozitif olarak alır. Taraftar ve camia da en azından başarısız geçen sezon bardağına dolu tarafından bakabilecek noktalar bulabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder