4 Mayıs 2012 Cuma

TBL'de Play-off Çeyrek Final Eşleşmeleri

 Lokavtın getirileri ile çok renkli başlayan, götürüleri sonrası ise kalitesini yitirmeyen zorlu TBL maratonu sona erdi. Bizim penceremizden yabancı dominantlığı, yerli-genç rotasyonunun darlığı gibi sorunsallar hala aşılamamış olsa da play-off biletini alan 8 takımımızın da layık oldukları noktada bulunduklarını söyleyebiliriz. Özellikle son 3 biletin sahibi Karşıyaka, Aliağa ve Tofaş diğer orta sıra takımlarına göre tartışmasız daha çok hakettiler bu seviyeleri.

   Normal sezon liderliği ise son haftalarda uzatmalar ve maç sonlarında kriz yaşasa da Galatasaray'a gitti. Sezonun en doğru basketbol oynayan takımı Galatasaray son dönemki form düşüklüğüne rağmen bu liderliği haketti. Son hafta bu liderlik Banvit'e gitseydi onlar için de aynı yorumu yapardık. Bütçesine bakıldığı zaman belki de normal sezonun açık ara en iyi takımı onlar. Türkiye Kupası ve Eurochallenge'ı alarak daha şimdiden duble yapmış Beşiktaş, beklentilerinin çok altında kalan A.Efes ve Fb Ülker play-off'un diğer takımları.  Eşleşmeleri yorumlamaya yavaştan başlayalım. İlk ayakta Galatasaray-Tofaş / Beşiktaş Milangaz-Fb Ülker eşleşmeleri var. Yani bu çeyrek finallerin galipleri yarı finalde birbirlerine rakip oluyor. Galatasaray normal sezonu 1. bitirdiği için her türlü seride saha avantajını elinde bulunduruyor. Beşiktaş Milangaz-Fb Ülker eşleşmesi ise birbirinden zevkli 3 maçı bize izleteceğe benzer. Tablodan anlaşıldığı üzre 3 büyüklerden yalnızca 1'i, belki de hiçbiri final oynayamayacak bu sezon.

   Galatasaray - Tofaş ; Tofaş organizasyonu itibariyle zaten lige, play-off'a skor bazlı yaklaşan bir takım değil. Başarı çıtalarını bu şekilde belirlememişler. Bu da bizim onlara duyduğumuz saygıyı iki katına çıkartıyor. Buckman, Nichols, Steele ve Ruzic gibi yabancıların yerli ve genç oyuncularla bütünleşerek belli bir düzen, sistem ortaya çıkardığı Bursa ekibi özellikle Samet ve Kenan gibi genç oyunculara sezon boyu süre ve değer vererek takdire şayan işler yaptı. Yabancı oyuncuya ver, yerlileri onların arkasına diz, hücumda da başıboşluk alsın başını gitsin mentalitesine sahip nice takımın yaptığının aksine hareket etmeleri çok idealist bir yaklaşım. Galatasaray kadro kalitesi farkıyla elbette ağır basıyor. Tofaş için kaybedecek bir şey yok. Yaptıkları itibariyle normal sezonun en iyi takımını play-off'ta Bursaya 1 kez getirmek bir onur. İstanbul'daki 2 maçtan 1'ini kazanmaları durumunda ise play-off'un en büyük sürprizine imza atabilirler.   Beşiktaş Milangaz - Fenerbahçe Ülker ; Çeyrek finalde bu iki takımdan birinin veda edecek olması üzücü. İki büyük camianın basketbol şubeleri de çeyrek finalde sezon kapatmayı büyük başarısızlık olarak görüyorlar, bu çok açık. Bir tarafta dar rotasyonuna rağmen oyuncularının ve teknik ekibinin ortaya büyük karakter koyduğu Beşiktaş Milangaz ekibi, diğer tarafta son 5 yıldır ligi domine eden karakterini mumla arayan Fb Ülker.
 
   Oğuz'u kaybetse de Kaya-Vidmar ve Mirsad'ın bu alana katkısı Beşiktaş'ın Bonsu kozunu yorabilir. Guard mevkiinde Can Akın'ı kaybettikten sonra yalnız kalan Carlos Arroyo'nun karşısında Engin Atsür ve Roko Ukic olacak. Buradaki dinamik enerji farklarını dengelemek için Beşiktaş'ın yan-rol oyuncularının baş-role soyunması gerekiyor. Form durumu, özgüven gibi ögelerde ibre Beşiktaş'ı gösterse de kağıt üzerindeki kadro kalitesinin genişliği Fenerbahçe Ülker için dengeleyici bir faktör.  David Hawkins, Serhat Çetin, Marcelus Kemp üçlüsünden kuşkusuz en ön plana Hawkins çıkıyor. Fenerbahçe Ülker'de ise sezonu istikrarlı geçirmese de bu bölgelerde onlara cevap verebilecek çok kaliteli isimler mevcut. Bogdanovic, Ömer Onan, Emir Preldzic. Zoran Erceg daima Beşiktaş için fark yaratan unsur olmuştur, rakip 4 numaranın James Gist olduğu düşünüldüğünde bu seride daha da ön plana çıkabilecek bir durum.  Son maçlarda sayı yer yemez top çıkaran, hücumda pas trafiği ve penetreyi iyi kurmaya özen gösteren Fb Ülker'in bu tutumu zaten tempolu oyunu çok seven Beşiktaş ile birleşince izlemesi çok zevkli bir hale gelebilir.  Fb Ülker Ömer Onan, Mirsad gibi savunma dozajını yükselten parçaları işin içine sokmayı denerse de atarak kazanan Beşiktaş'ı farklı bir olguya sürükleyip karlı çıkabilir. Sezon geneline baktığımızda başarı , form ve özgüven çıtası Beşiktaş Milangaz'ı gösteriyor bu seride. Ancak yumrukların asıl vurulduğu yer olan play-off'ta ben Fenerbahçe Ülker'i saha avantajına sahip olmamasına rağmen yüzde 50 şansa sahip görüyorum.


   2. ayakta Anadolu Efes- Karşıyaka ve Banvit-Aliağa eşleşmeleri var. Sıralamalar itibariyle saha avantajları Anadolu Efes ve Banvit'te. Karşılarında ise play-off'u sonuna kadar haketmiş iki İzmir ekibi.

  Anadolu Efes - Karşıyaka ;  Maç başına 84.7 sayı üreten, Chatman ve Jovo gibi oyunun hücum tarafını benimsemiş iki ismi takımın en önemli parçaları seçen Karşıyaka için Anadolu Efes gibi savunma gücü yüksek bir takımla eşleşmek bence ters bir durum. Ancak bu onların her türlü sürprize imza atabileceği gerçeğini asla değiştirmiyor. Favori elbette Anadolu Efes ama onların da bu sezon maç içlerinde öyle tıkanıklıklar yaşadıklarını ve bunu açamadıklarını görünce sürprize açık kapı haliyle bırakıyoruz.   Fenerbahçe Ülker galibiyeti Anadolu Efes'e yaramışa benziyor. Mersin maçında bunun özgüven anlamında parkeye yansımalarını gördük. Savunmadaki büyümelerine hücumdaki B plansızlıkları eklenince ise ortaya soru işaretleri çıkıyor. Karşıyaka bu sezon Efes'e karşı özellikle ilk maçta büyük direnç ortaya koymuştu. Kinsey-Sinan-Doğuş gibi savunma gücü çok yüksek isimlere karşı ne üretebilecekleri merak konusu. 4 numarada bu sezon kendini istatistiksel olarak çok ilerletmiş İlkan Karaman'ın karşısında çok büyük bir mental sınav yatıyor ; Dusko Savanovic. Genç oyuncumuzun en büyük eksiklikleri bu alanda, karşısında ise bu alanın kurdu olacak.

   İki maçın da kafa kafaya geçmesini beklediğimiz bir eşleşme. Karşıyaka sadece evinde değil İstanbul'da da A.Efes'in başına çorap örmek için çok uğraşacaktır. Sezon genelinde İstanbul deplasmanlarında bunu hep yaptılar, kötü oynadıkları Beşiktaş Milangaz deplasmanı hariç hep basit hatalarla maç kaybettiler. Galatasaray maçında Hakan Demir'in aldığı teknik faul, Fenerbahçe Ülker maçında biraz şanssızlık biraz hakem hataları skora etkimişti. Anadolu Efes'e de ilk maçta büyük direnç koymuşlardı ama yetmemişti.

  Banvit - Aliağa ; Hem Banvit hem Aliağa için çok güzel geçen bir sezon. Şimdi ise birbirlerine rakip oldular. Banvit coach'u Orhun Ene deplasmanda kazandıları Beşiktaş Milangaz maçı sonrası '' bizim sorunumuz bu tip maçları özellikle play-off'ta kazanamama'' demişti. Bu demeci takiben bir Fenerbahçe Ülker deplasmanından da galip dönerek ileriye dönük yeşil ışık yaktılar. Şimdi karşılarında bu sezon büyük takımları devirememiş bir Aliağa var, ama aynı Aliağa'nın bu sezon Banvit'in muhteşem galibiyet serisini bitiren takım olduğunu hatırlatalım. İlk 4 haftada 3 mağlubiyet alan Banvit'e takibenki 26 haftada 2 mağlubiyetten 1'ini  Burak Bıyıktay'ın Aliağa'sı tattırdı.  Aliağa için son hafta Galatasaray sürprizini yapmak aynı zamanda onlarla eşleşmek anlamına geliyordu. Belki Banvit onlar için daha uygun bir eşleşme gibi durabilir ama zorluk derecesinin aynı olduğunu düşünüyorum. Şansları belki Bandırma'da basketbola duyulan ilgiye rağmen rakibi fazla rahatsız eden bir deplasman atmosferinin oluşmaması olabilir. İki takım da yerli ve yabancılarından büyük verim alıyor, elindeki parçaları iyi kullanıyor ama Banvit'in Barış Ermiş önderliğinde oyunu ve kimi zaman rakibin oyununu çok iyi kontrol eden basketbolu seriye damgasını vurabilir. Aliağa'nın heyecan yaratmak istiyorsa evinde son maç Galatasaray'a yaptığı gibi Banvit'i bu düzenin dışına çıkarması şart. Bunun içinde Ratkovica'nın pick&roll'ların show-up'larında çok top kaybetmeyip servislerle Toolson'u, Ersin Görkem'i işin içine sokması lazım. Ayrıca hücumda iş-dış dengesi kurulduğunda Ümit Sonkol ve Plaisted'dan muhakkak sayı bulmalı Aliağa. Çünkü Banvit'te kimlerin devreye gireceğinden bahsetmeye gerek yok heralde..


  Son olarak yarı- final tahminlerimizle kapatalım, bakalım ne kadarı doğru çıkacak. 3 seride sürpriz beklemiyorum kendimce, Galatasaray, Banvit ve Anadolu Efes'in yarı-finalin 3 takımı olacağını düşünüyorum, ancak otoritelerin aksine Fenerbahçe Ülker'in Beşiktaş Milangaz'a sürpriz yapabilme ihtimalini yüksek görüyorum. Herkese keyifli seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder