18 Nisan 2012 Çarşamba

Challenge Accepted - KenanSipahi vs. Carlos Arroyo

  Bir yanda repertuarı itibariyle karşısında durulması en zor point-guardlardan bir tanesi, diğer yanda ligimizin en genç oyuncusu, hepimizin ileriye dönük umudu. Arada var 16 yaş fark. Utah'ta ,Detroit'te izlemeye başladığımızda Arroyo'yu 6-7 yaşlarındaydı Kenan Sipahi. Geçtiğimiz haftasonu ise onunla aynı parkeye çıktı, onunla eşleşti, yetmiyormuş gibi böylesine ters bir oyuncuya mental anlamda ezilmedi, birçok pozisyonda üstünlük sağlamayı başardı.  Bunlara tanıklık etmek güzeldi. 1995 doğumlu Kenan Sipahi'nin sezon başından beri yaptığı kıymetli işleri, Nihat İziç'in ona verdiği sürelerin karşılığını her hafta kesitler halinde görmeye devam ediyoruz. Carlos Arroyo gibi fundamental konusunda üniversitede dersler verebilecek, savunmacılara inanılmaz ters gelen bir oyuncu karşısında bu kadar genç bir oyuncunun birçok pozisyonda geri planda kalmasını beklersiniz öyle değil mi ? Öyle olmadı. Özellikle uzunların screenine savunmacısını takıp serbest oyunda herkesin başına iş açan Arroyo'ya karşı inanılmaz işler yaptı Kenan. Nice guardların savunmada ''aman geçilirim'' diye yaklaşmaktan korktuğu Arroyo ile tam sahada oynadı, karşısında kaldı,  temasları biraz da abartarak hücum fauller aldı.
Kolay iş değildi, yerli-yabancı kendinden tecrübeli birçok oyuncunun parkeye yansıtamadığı bir özgüven gerektiriyor.

  Pek gününde değildi Arroyo, Kenan'ın ona meydan okuması belli ki sinirlendirdi onu, kaldırıp attı şutları. Bu şutlar girdikten sonra Kenan gibi bir genç oyuncunun parlamalarının sönmesi bekleniyordu. Dedik ya normal karşılardık, sadece Kenan değil herhangi bir guard'ın Arroyo karşısında geri adım atmasını. Belki stense oturup inanılmaz bir guard savunması yapmıyordu ama gideceği yerleri çok iyi tahmin edip önünde kalıyordu. Bu çok önemli bir meziyet, kaldı ki Arroyo'yu stense oturarak durdurabilmek çok realistk değil, ne yapar eder ufacık bir ayak/vücut fake'i ile sizi yanına, arkasına almayı başarır.   Son 2 çeyrekte bizi gururlandıran bu enstantaneleri izlettiren Kenan, maç topunu da oynadı. İziç onu son 4 dakika kala kenara aldığında ''Eyvah, yine onu kenarda oturtacak, bu kadar iyi oynadığı bir maçın sonunu oynamayı hakediyor'' diye üzülmüştük. Tecrübeli koç beklediğimizi ve olması gerekeni verdi. Kenan oyuna girdi ve maç topunu oynadı. Beşiktaş Milangaz'a karşı deplasmanda maçı uzatmaya götüren penetreyi de yaptı genç oyuncu. Hakettiği maç topunu oynadığına şüphe yok.
   
  Uzatmada ise az önce bahsettiğim Arroyo'nun karşısında kalma pozisyonlarından 'bence' en önemlisini izledik. Açık saha oyununda kendine has tarzıyla hücum etmeyi çok seven ve bunu gerçekten çok iyi yapan Arroyo'nun karakteristik pozisyonlarından birinde ona 5. faulünü aldırdı Kenan Sipahi. Deyim yerindeyse biraz 'large' dribblinglerle topu karşı sahaya taşıyan 4 faullü Arroyo henüz rakip savunma yerleşmemişken bir anda kimsenin tahmin etmeyeceği bir dribblingle çembere gitmeye kalktı. İzlerken insan buna hakim oluyor, diyor ki ''gör bak Arroyo şimdi penetreyi yapar , savunmayı allak-bullak eder, en kötü faul alır''. Öyle olmadı, bizim ekrandan gördüğümüzün sahada farkında olan bir Kenan Sipahi vardı. Gideceği yeri  yine iyi tahmin etti, ona 5. faulü aldırdı.  16 yaşında bir çocuğun sahada bu kadar olgun durmasını hayranlıkla izliyorum her hafta. Kısıtlı süre oynayacağım, aman top kaybetmeyeyim, yarı sahayı geçeyim seti oynatır, saklanırım yok. Takımın 1.guardı gibi davranıyor, bu davranışları yüksek bir teknik özellik donanımı ve özgüven ile başarıyor. Arkası boş değil. Çıkıyor sahaya, kendinden yaşça büyük oyuncuları yönetiyor, oyuna hükmediyor, seti oynatıyor, gerekirse frene basıyor, çok güzel tercihler yapıyor. Gençliğinin kurbanı olmuyor çoğu zaman, bu yaşta bu kadar gelişmiş bir tercih mekanizmasına hayran oluyor insan. Özellikle milli takımımızın point-guard mevkiisindeki Kerem-Ender ikilisinin yavaş yavaş misyonunu tamamladığı düşünüldüğünde her yeni point-guard adayı bizim için ayrı önem teşkil ediyor !   Son topu oyuna sokamadı Kenan Sipahi bu maçta, nazar boncuğu olsun diyelim :).  Bende her özellik var mesajını verdi. Penetre ve orta mesafe şut üzerinden skor yapabildiğini gördük. Penetre-pas sonrası zamanlaması çok çok iyi 3-4 tane asist izletti bizlere. Lider vasıflarına bir oyuncunun çok erken yaşta sahip olabileceğini de gösterdi. Cesaretinin bu yaşta varolduğunu, ama bunun kanı kaynadığından değil donanımlı olduğundan geldiğini de hissettirdi. Sezon başından beri nasılsa, izlemesi yine çok güzeldi.

 Yolun açık olsun Kenan Sipahi !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder