7 Ocak 2012 Cumartesi

Arkasının Gelmesi Dileğiyle - Gökhan Şirin

   Çifte lisans uygulamasının doğru kullanıldığı zaman genç oyuncuları değerlendirmek için en iyi yol olduğundan bahsetmiştik. Bu konuda aklımızın almadığı örneklerden biri Gökhan Şirin'in arada kalmasıydı hatırlarsanız. Genç oyuncu Anadolu Efes ve Pertevniyal arasında gerçek ait olduğu yerleri oynayamıyor izlenimine kapılmıştık. Örneğin aynı gün, aynı şehirde ve farklı saatlerde TB2L ve Euroleague maçları varken, yani oyuncu her ikisinde de oynayabilecekken TB2L kadrosunda olmayıp Euroleague'de ağabeylerini kenardan izlemesinin ona ne kadar şey kattığından şüphe duyduğumuzu belirtmiştik.  Bugüne kadar fazla süre şansı bulamadı Gökhan Şirin. Kolay iş değil tabii. Anadolu Efes gibi ''yüksek'' hedefli kulüplerde formayı kapmak daha bir zor. Önünde pozisyonlarının Avrupa'da saygı gören yerli-yabancı oyuncuları var. Çok önemli kontratlara imza atıp Anadolu Efes'i lig ve Avrupa'da başarıya ulaştırmak için bu organizasyonda görev alıyorlar. Mesela şöyle düşünelim. Bu oyuncuların lüksleri var, belli ölçüde kredileri var. Örneğin Sasha Vujacic'i ele alalım. Sezon başından beri beklenenin altında kaldığı apaçık. Bu onun zaman zaman maç içinde sürelerinden kesiyor ama her zaman rotasyonda yeri var. Bir kaç antreman deyim yerindeyse ''large'' takılsa da Ufuk Sarıca kolay kolay ''gel bakalım kardeşim sen kenara'' demez öyle hemen. Gökhan için aynıları geçerli değil. Hem terinin son damlasına kadar antreman yapacak, hem de süre şansı bulduğunda aldığı o kısıtlı dakikalarda en iyisini yapacak ki daha sonra yine bu süreleri alsın. Üstelik bu sürelerin ona geleceği konusunda belli başlı saha-dışı faktörleri de beklemek zorunda.

   Örneğin bugün. Anadolu Efes rotasyonu sezon öncesi ve esnasında yaşanan sakatlıklarla özellikle son 1-2 maçtır epey daralmış durumda. İlievski, Ermal , Kerem Gönlüm kenarda. Kinsey sakatlıktan yeni dönmüş ve oyunda olan 5'e gelen yabancı kısıtlamasından az dakika alabiliyor. Doğuş dersek bileğindeki hafif çatlağın üzerine aldığı 6 dakikada 4 faule ulaşmış. Vujacic devreye pek girememiş. Rakip Fb Ülker. İster istemez bazı oyuncuları maçın belli bölümlerinde dinlendirmek lazım. Bu da kenardaki oyunculardan bol verim alabilmek ile mümkün. Genç Gökhan ise kenarda. Sırasını bekliyor.

   6 dakika 38 saniye sahada kaldı Gökhan Şirin. Çok değil öyle. 2 tane 3 sayılık basket buldu ki hakikaten çok kritik. Oyunda olduğu dakikalarda birincil olarak onun şutuna bakmıyordu Anadolu Efes hücumu. Ama bu demek değildi ki genç oyuncu doğru şut geldiğinde kullanmayacak. Genç oyuncuların böyle önemli maçların kritik dakikalarında ellerine geçen doğru şutları kaldırıp atmaları çok önemli. Bir o kadar da zor. Herkes yapamaz. Gökhan Şirin Anadolu Efes kadrosuna layık görüldüyse bu şutu zorlanmadan atıyordur zaten. Bu maç atmosferinde atmassa sürelerini arttırma ihtimalleri de başka bahara kalır. Genç oyuncu kendinden beklediğimizi yaptı. Fb Ülker Gökhan değil başka bir oyuncu olsa bu pozisyonda yardım getirmezdi içeriye belki. Yani dış şutu riske etmezdi. Örneğin Savanovic oradan topu Barac'a indiren oyuncu olsa asla bu kadar içeri gömülmezdi bu savunma.   Elleri titremedi Gökhan'ın. Benzer bir örnek geçen hafta oynayan Göksenin. Genç oyuncu Fb karşısında bir kaç şut kaçırmasına rağmen doğru şutları tereddütsüz kaldırıp atmış ve sokmuştu. Gökhan'ın işi Göksenin'e nazaran daha zor ayrıca. Göksenin geçen yıldan beri Gs rotasyonunda Oktay Mahmuti'den belli süreler almış bir isim sonuçta. Daha kat edecek çok yolu olsa dahi belli başlı şeyler kanıtladı hem takımına, hem de bizlere.

  Göreve geldiğinden beri ciddi eleştiriler alan Ufuk Sarıca'yı yerli oyunculara verdiği önem açısından takdir ediyorduk. Sinan'ın, Cenk'in, Doğuş'un bu takımda çok önemli roller üstlendiğini görmek sevindiriyordu. Bu oyuncular koçlarından aldığı güveni karşılıksız bırakmıyorlardı genel anlamda. Elbette düzelmesi gereken noktalar var ama Ufuk Sarıca arkalarında durdukça daima ileriye gideceklerine inancımız tam. Maçtan önce LigTv3 nostaljik görüntüler yayınladı. Ufuk Sarıca'nın Anadolu Efes'te forma giydiği yıllardan kesitler de izleme fırsatı bulduk. Kendisi de bu yollardan geçmiş head-coach'a destek çıktıkça daha güzel günler görmeyi ümit ediyoruz Anadolu Efes adına.


  Son olarak ikazda bulunmak istiyorum. Bu durumu toz pembe görmememiz için. Bandırma Kırmızı ve Türk Telekom maçlarında süresini arttırmıştı Gökhan Şirin ancak gerçekçi olalım. Belki Anadolu Efes'in bu kadar eksiği olmasa Gökhan Şirin'e süre gelmeyecekti Fb Ülker maçında. Ne olduysa oldu, Gökhan bu süre içinde yapabileceği iyi işlere imza attı. Hata yapmadı mı ? Yaptı tabii. İlk yarıda oyuna girdiğinde aldığı pası ekstra yardım pasıyla Barac'a indiremedi mesela, takımı 2 sayıdan oldu. Jerrels'ın kaçırdğı 2. serbest atışa erken girdi, atış tekrarlanınca Anadolu Efes sayı yedi. Her oyuncu gibi Gökhan Şirin de hata yaptı. Ama süre aldığı zaman kimseyi mahçup etmeyeceğini de gösterdi. Gökhan'ın attığı sayılardan sonra tüm benchin ayağa fırlaması, Ufuk Sarıca'nın ise bu sevinci herkesle teker teker paylaşması bizim adımıza muazzam bir kareydi...

2 yorum:

 1. Gökhan bizim icin cok önemli ve degerli bir oyuncu. Herkesin yabanci yildizlari konustugu ortamda genc yerli oyuncuya deginmeniz cok sevindirici.

  Maclarda gördügüm kadariyla Vujacic ve Gökhan Sirin'in iliskisi cok iyi... Vujacic adeta bir agabey gibi Gökhan'a öneriler veriyor, ona yardimci olmaya calisiyor. Efes seyircisi olarak da Gökhan'in her oyuna girisinde en az onun kadar heyecanlaniyoruz :)

  Keske Gökhan ilk Avrupa macina Israil'de o unutulasi macta girmeseydi diye düsünüyorum. Umarim TOP16'da süre alir ve bize gercekten kaliteli bir oyuncu oldugunu tekrar gösterir Gökhan.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim, zaten blogun amacı da genç oyuncuların varlığına biraz olsun dikkat çekebilmek. Hangi seviye olursa olsun.

  Vujacic'in Gökhan'la olan pozitif ilişkisine dair tespitleriniz değerli. Vujacic belki beklenen performansın çok altında kalmış durumda sezon başından beri. Ancak genç oyuncuların ondan antreman ve maçlarda öğrenecek çok şeyi var. İnşallah bu konuda çok verimli olur genç oyunculara.

  Top 16'da süre alıp almayacağı konusunu bilemiyorum. Anadolu Efes gerçekten yüksek hedefli bir organizasyon, şimdi daralan rotasyonlar sonucu çok önemli takviyeler gelirse Gökhan'ın işi ister istemez zorlaşacak. Adım adım ilerlemesini bekleyelim en iyisi. Şimdilik TBL'deki sürelerinin düşmeden artmasını diliyorum, şans bulduğunda yüzümüzü kara çıkartmayacaktır.

  YanıtlaSil