9 Ocak 2012 Pazartesi

Anlamadığımız Bir Nokta - İzzet Türkyılmaz

    ''İzzet'in tartışılmasına hiç anlam veremiyorum. Tecrübesiz olması milli takım kadrolarında olmamasını gerektirmiyor. Türk basketbolunda korunması gereken bir oyuncu. İzzet'i daha çok oynatmam  gerekiyordu. Bunların sorulması gerekiyor''  Bu sözler A Milli Takım ve Banvit head-coach'u Orhun Ene'ye ait. Eurobasket'11'den elenmemiz sonrasında düzenlediğimiz basın toplantısında İzzet Türkyılmaz'ın 12 kişilik kadroda olmasını bu sözlerle savundu Orhun hoca. Bu cümleler paralelinde İzzet Türkyılmaz'ı yakından tanıyan biz 2011/2012 sezonuna dair ümitlendik tabii.  Geçtiğimiz yıl TB2L'den TBL'e yükselen Genç Banvitliler organizasyonunun en önemli parçalarından biri İzzet. Yani bugün TBL oynayan Bandırma Kırmızı'yı izleyebilmenizin kahramanlarından. 2.10'luk bir oyuncuya göre oldukça iyi bir orta ve dış mesafe şutuna sahip. Kolları uzun, ayakları çabuk, pozisyonları yüksekten bitirebilmek için uygun özelliklere sahip. Kuvvet konusunda noksanlıkları göze çarpıyor ancak 90 doğumlu oyuncunun bu konuda kendini geliştireceğine inanç tam.

  2010/2011 sezonunda çifte lisansla hem TBL'de Banvit hem TB2L'de Genç Banvitliler forması giyebiliyordu. Genç Banvitliler yükseldikten sonra Bandırma Kırmızı olarak yoluna devam ediyor bildiğiniz gibi. TBL'de Banvit ile birlikte Bandırma'nın 2 takımı var. İzzet'in artık 2 takımda birden forma giymesi olanaksız. Biz kararı merak ediyorduk. Acaba İzzet Bandırma Kırmızı mı yoksa Banvit forması mı giyecekti ?   Benim şahsi düşüncem İzzet'in Banvit forması giyeceği yönündeydi. En nihayetinde Bandırma Kırmızı'nın maç kazanmaktan çok genç oyunculara süre verip TBL seviyesine alışma görevi güden bir organizasyon olarak devam edeceğinin farkındaydım. İzzet'in Eurobasket'11 ilk 12'sine dahil olmuş bir oyuncu olarak Banvit gibi ligin play-off yarı final ve yukarısını zorlayan daha yüksek hedefli organizasyonda sırasının geldiğini düşünüyordum. Karar da bundan yana kullanıldı. İzzet bu yıl Bandırma Kırmızı değil Banvit forması giyecekti. Sezon başladığından beri İzzet beklediğimiz süreleri alamıyor. Orhun Ene'nin basın toplantısında onunla ilgili sarfettiği sözler aklıma geldikçe şaşırıyorum. İzzet Türkyılmaz'ın Eurobasket'11'de az süre almamasını çok normal karşıladım fakat o açıklamalardan sonra Banvit'te rotasyonun ciddi bir parçası olmasını bekliyordum. Ortalama 20 dakika süre alan bir oyuncu olması yönünde tahminlerim vardı. Şu ana kadar 9.22 dakika süre ortalamasıyla 2.31 sayı, 1.8 ribaund, 0.3 asist, 0.3 top çalma ve 0.7 blok ortamaları yakalamış durumda.

  TBL'de her geçen hafta onun daha çok süre almasını beklemekle geçiyor. Banvit organizasyonunun genç oyuncular konusunda oldukça idealist yaklaşımları var. Oyuncu yetiştirme konusunda ülkemizin güvenilir kalelerinden. Altyapı ve A takım seviyesi arasında diğer kulüplere nazaran oldukça sağlıklı bir köprü var diyebiliriz. Ancak İzzet meselesini anlayamadık. İster istemez diyoruz ki madem İzzet bu kadar az süre alacaktı, o zaman Bandırma Kırmızı'da bu sezonu geçirse daha faydalı olmaz mıydı ? Bu oyuncuyu korumak, süre vermek gerek, bu oyuncu madem milli takımımız için bir proje , o zaman niye oynamıyor ? Milli takımın ilk 12'sine seçilen ismin ligimizde bu kadar az dakika şansı bulması sağlıklı mı ?  Bu soruları yöneltirken yanlış anlaşılmayalım. Yazın Orhun Ene çok eleştirildi. Biz asla haddimizi aşmak istemeyiz. 20 yaşında biri olarak basketbola ilgi duyduğum yılların başında tanıdığım ender yerli guardlardan bir tanesi Orhun Ene'ydi. Avrupa 2.si 12 Dev Adam'ı TV başından izleyerek basketbolla haşır-neşir olduğum o dönemde Orhun Ene'ye beslediğim hayranlığın temellerini atmıştım. O sezondan sonra 2 sene İTÜ'yle oynarken de , koçluk tecrübesinin başında TB2L'de Işıkspor'u çalıştırırken de her zaman beğeniyle takip ettim. Banvit'in başına geçtikten sonra da, milli takımda görev şansı bulduktan sonra da her zaman hakettiği yerlerde olduğu kanaatindeyim. Amacım bir konuda eleştiri yaparken basketbol bilgisi bu derece yüksek bir insanı kötülemek değil asla.   Yalnızca İzzet Türkyılmaz'ın az süre almasının detaylarına inmeyi istiyoruz. Umarız bir basın toplantısında daha bu tür bir açıklama ile bizi rahatlatır. İzzet ve gelişimi için en iyi kararı o ve teknik ekibinin vereceğinden eminiz. Bilmediğimiz nice şey olabilir, en nihayetinde Banvit'i yalnızca 3 büyüklerle oynadığında takip edebiliyoruz . Sakatlığı olur, memnun olmadığı antreman performansı olur, her şey olabilir. İzzet neden süre almıyor , Orhun Ene bizi mi kandırıyor gibi çirkin biçimlerde ahkam kesmiyoruz, kesmeyi de asla düşünmeyiz. Bu oyuncuyu izlemek için sabırsızlandığımızdan bu soruların yanıtını merak ediyoruz doğrusu.

  Not : İzzet için söylenenlerin tamamı Erol Can Çinko için de geçerli. Yazın basın toplantısında söylenenler İzzet için somut örnek oluşturduğu için yazının öznesi İzzet oldu. Erol Can Çinko da süre konusunda İzzet'le hemen hemen aynı kaderi paylaşıyor. Dolayısıyla Bandırma Kırmızı-Banvit arasındaki soru işaretleri onun için de geçerli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder