6 Aralık 2011 Salı

Uzun Oyuncuların Pas Özelliği - Oğuz Savaş

   Basketbolda pas yeteneği kısa oyuncularda doğal olarak daha çok gelişmiş bir özelliktir. Bunun sebebi kısaların uzunlara göre topla daha çok haşır neşir olması ve onlara pozisyonlar hazırlaması olarak kabul edilebilir. Uzun oyuncularda ise pas özelliğinin varolması onları diğerlerinden bir adım öne çıkarabilen bir özellik olarak göze çarpıyor.

  Oğuz Savaş bu konuda verebileceğimiz en iyi örneklerden bir tanesi. Ayak çabukluğu ve atletizm noksanlıklarını bu özelliğiyle örtmeyi başarabilen bir oyuncu. Basketbolu iyi bilen bir uzun Oğuz. Pozisyon bilgisi gerçekten yüksek. Pota altındaki pozisyonlarda yumuşak bileklere sahip oluşu onun bitiriciliğini olumlu etkiliyor. Aynı zamanda bir uzun oyuncuya göre iyi-çok iyi seviyesi arasında kabul edilebilecek bir orta mesafe şutu da var. Pas özelliği ise 2 yerde devreye giriyor Oğuz'un. Bunlardan ilki diğer uzun oyuncularla yakaladığı pas trafiği. İkincisi ise kendisine gelen yardımlar/ikili sıkıştırmalar sonucu verdiği pasla kısaların dışardaki şutunu hazırlaması. İlk özelliği olan uzunlar arası paslaşmanın videosu ile başlayalım.


   İlk hücum geçtiğimiz yılki Olympiakos maçından. Kinsey top çıkarıyor. Topu alan Jasikevicius Kaya'nın screeninden çıkıyor. Jasikevicius topu alır almaz tepede gelen Oğuz Savaş screeninin zamanlaması çok önemli. Burada savunmacısını arkasına alan Jasikevicius screeni temas olmamasına rağmen olumlu kullanıyor. Oğuz pick&roll sonrası ortada topla buluştuğunda kendisine gelen yardımı verdiği pasla cezalandırıyor. Kaya Peker'e de smacı vurmak kalıyor. 1 kısa 2 uzun vasıtasıyla top çıkaran ve dip çizgideki oyuncunun saklandığı 3e3 varyasyonuna dayalı bir oyun izliyoruz. Pick&roll sonrası uzun paslaşması kilidi açan unsur oluyor.

  İkinci hücum Oğuz'un pas görüşünün ne kadar yüksek olduğunu kanıtlamak amaçlı. Teknik anlamda izahı olabilecek bir pozisyon değil gibi duruyor. En nihayetinde Oğuz'un bu pozisyonda verdiği pası veremeyecek çok oyuncu var Avrupa Basketbolu'nda. Teknik kadro tarafından çizilecek, bunu uygulayacağız denilecek bir hücum değil izlediğimiz. Top kendisine gelmeden gördüğü savunma yerleşimini verdiği pas ile cezalandırıyor Oğuz. Semih Erden'in smacı da hücumu görsel açıdan estetik kılıyor.

 İkinci özelliğe geçelim. Oğuz gibi çember altında skor potansiyeli yüksek uzunlara rakip takımlar yardım getirir. Bu yardımlar ikili sıkıştırmalara dayanır. Uzun oyuncuların kalitesini belirleyici özellikler burada devreye giriyor. Üstünde 2 oyuncu olduğunun bilinciyle gereksiz zorlamama, boş adamı bulma önemli bir özellik. Şutu olan oyuncunun adamının yardım yapması genelde tercih edilmez ancak savunma her zaman bunu uygulayamayabiliyor. Boş pasın gittiği oyuncunun şutu kullanması şart değil. Savunma yardım sonucu 1 kişi eksik yakalanacağından pas trafiğinin devamı veya penetrelerle ceza kesilebiliyor. Oğuz bu konuda donanımlı bir uzun. Post-up ta topu aldığı zaman omzunun üstünden sahayı görebilen, kalan 4 oyuncunun yerleşimini aklına kazıyıp pasları dağıtabilen bir oyuncu. Örnek video ile devam edelim.

 

  Top çıkarıldıktan sonra tepede oynanan pick&roll'da Ermal-Jerry Johnson uyumsuzluğu savunmadaki ana hata. Ermal'in show-uptan sonra tepede uzun kalmasını içeri hızlıca girerek değerlendiriyor Oğuz. Yaklaşık 1-2 saniye Ukic'in üstünde 2 oyuncu varken topu çevirdiği Lavrinovic direkt olarak Oğuz'u görüyor. Ermal'in buraya geç yardımını dip çizgideki Emir'i bularak cezalandırıyor Oğuz Savaş. Bomboş bir 3 sayılık atış. Gördüğünüz gibi savunma rotasyonundaki hataları cezalandırmanın önemli yollarından biri uzun oyuncuların pas özelliği. Oğuz topu aldığı noktada dönüş yapıp, rakibini ittirip zorlama bir atış tercihine de gidebilirdi. Bir çok oyuncu yapıyor bunu. Oğuz'u ayak çabukluğu ve atletizm yoksunluğuna rağmen üst seviyelerde tutan önemli özelliklerinden birini inceledik bugün. Bir sonraki video-analiz yazısında görüşmek dileğiyle.
   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder