28 Aralık 2011 Çarşamba

Top 16- G Grubu ve Fenerbahçe Ülker

   Geçen haftaiçinden bugün kuralar çekilene kadar Top 16'ya 3 takımla kalmanın haklı zafer sarhoşluğunu yaşadık. 3 takımla Avrupa'nın en iyi kulüp basketbol organizasyonunda mücadele ediyoruz, üstelik en iyi 16 takım arasındayız. Bununla ne kadar övünsek az tabii. Ama bugün kuralar çekildi ve artık 3 takımımızın da 18 Ocak'a kadar rakip analizleri üzerinden hataları minimuma indirmesi gerekiyor. Fenerbahçe Ülker'in grubuyla başlayalım dedik.


G Grubu : 
Panathinaikos : Eski gücünden uzak olsa da son 7 yılda 4 kez Final 4 yapmış, bunların 3'ünde şampiyonluk görmüş bir takımdan bahsediyoruz. 9 yıldır Yunanistan Şampiyonu olan bir takım. 1999'dan beri efsane koç Obradovic ile çalışıyorlar. İstikrar ve ekol gibi kavramlardan söz etmenin gereği yok anlayacağınız. Saha içinde de en az koç kadar takımına etkisi olan Diamantidis'e sahipler. Guard mevkiinde Amerika'da doğup büyümüş Yunan Nick Calathes var. Tempo yapma, penetre edip boşu bulma konusunda çok iyi olan oyuncunun ciddi bir şut noksanlığı var.  Sadece Fb Ülker değil her takım Panathinakos'a savunmasında ona gömülü kalıyor neredeyse. Panathinaikos'un sayı ortalaması 83.4. Yediği sayı ortalaması ise 76.3. Diamantidis ve Calathes'in yanında Mike Batiste ve Romain Sato da takıma önemli katkı veriyorlar. Steven Smith aldığı dakikaları çok iyi değerlendiriyor, David Logan da dikkat edilmesi gereken bir isim. Jasikevicius, Kaimakoglu ve Vougioukas rotasyonun diğer önemli parçaları.Unics : Bu sezonun deplasmanda Siena galibiyetine imza atarak şu ana kadarki flaş takımı oldular. Galatasaray'dan daha iyi bir kadroları var diyemem kağıt üstünde ancak 2 maçta da onlara üstünlük kurmaları ne kadar tehlikeli bir takım olduklarını gösteriyor. Ksk ve Anadolu Efes'ten hatırladığımız Henry Domercant takımın skor yükünü çekiyor. Ona katkı veren en önemli isim ise Terrel Lyday. Lyday'in 02/03 sezonunda kısa bir Galatasaray macerası da olduğunu hatırlatalım. Yine Galatasaray tecrübeli Mike Wilkinson ve eski Fenerbahçe'li Lyn Greer yakından tanıdığımız oyuncular. Sert bir takım Unics Kazan. Tecrübeli ve iyi oyunculardan kurulu bir kadroya sahipler. Maç içi iniş-çıkışlarını çok yaşayan Fenerbahçe Ülker'in başına bela olabilecek bir 3. torba takımı, özellikle bu sezonki form grafiği göz önünde bulundurulduğunda.Emporio Armani Milano : Omar Cook, Fotsis, Bourousis, Drew Nicholas ve Malik Hairston isimlerine yoğunlaşmış bir kadro. Takımın belli bir oyun karakteri yok, hücum ve savunmada koç ve bu oyuncuların basketbol bilgisine , tercihlerine kalmış durumdalar. Bu isimler dışında Mancinelli'den katkı alıyorlar. Geniş bir rotasyon değil. Takım kimyaları da Top 16'ya kalmalarına rağmen iyi sınav vermiş sayılmaz. Sergi Scariolo yönetimindeki Milano yüksek bütçeli her organizasyonu arkanıza yaslanıp keyifle izleyemeyeceğinizi gösteriyor. Çok kötü başladıkları bir normal sezon grubundan 4. çıkmaları onlar için nimet. Yükselen bir grafikleri olduğunu kesin dille söyleyemeyiz ama Partizan deplasmanında gereken sayı farkını yakalayıp buralara gelmek önemli iş.  Maç başına 73.8 sayı atıyorlar, 73.1 sayı yiyorlar. Fenerbahçe Ülker'in üstünlük kurmasını beklediğimiz Milano her şeye rağmen tehlikeli bir takım. İyi bir coaching ve seyirciyle birlikte bir de iyi günlerine denk geldi mi her takımın başına iş açarlar.   
   Rakiplerimize şöyle bir göz attık. Fenerbahçe Ülker'in işi kolay değil. Final 4 yolunda işi daha zor kılan ise bu gruptan çıkılması halinde olası rakiplerin Barca ve Maccabi oluşu. Koç Spahija rakip ayırt etmeyen demeçleriyle bu duruma çok güzel yaklaşsa da takımının başında aynı güveni vermiyor sezon başından beri. Bu takım deplasmanda Panathinakos'u yenip sahasında Milano'ya yenilse şaşırmayız. Sezon başından beri izlettikleri görüntü bu kadar dengesiz. Düşük 3'lük yüzdesi ve hücumdaki akıcılık sorunu göze çarpan en önemli unsurlar işin teknik boyutunda sarı-lacivertli temsilcimiz için.

   Takviye meselesine gelince. Kısa vadede pota altına yapılacak bir takviye Fb Ülker'e seviye atlatır diye düşünüyorduk ancak teknik kadro transfer yapılmayacağının kararlı biçimde altını çizdi. Top 16'ya lider çıkmasına rağmen sezon başından beri beklentilerin altında kalan takımın oyuncularına güven vermeli bu tutum. Bu tutumun sonuna kadar arkasında olsam da potaaltında bu rotasyonla devam etmenin risk olduğu gerçeğini inkar edemeyeceğim. Vidmar'ın sakatlık sonrası aşamadığı psikolojik ögeler, Kaya'nın verdiği sınırlı katkı Oğuz'un omuzlarındaki yükü iyice ağırlaştırıyor. Mirsad'ın bu yaşında geçirdiği ön çapraz bağ ameliyatından dönüp sezon ortasında vereceği katkı da merak konusu tabii.

  Dengesiz görüntüsüne rağmen organizasyonun ciddiyeti ve muhteşem taraftarıyla bize potansiyeli veriyor Fenerbahçe Ülker. Eğer final 4 hedefse normal sezondaki dengesiz görünümden bir an önce kurtulmalı. Minimuma yakın hatayla top 16 grubundan lider çıkıp full-konsantrasyon oynanacak Maccabi serisi Final 4 yolunda en ideal senaryo gibi duruyor. Öncelikli temenni geçen yıl şanssızlıklar sonucu elinden kaçırdığı Top 8'in bu yıl başarılması. Sarı-lacivertli temsilcimizin yolu açık olsun !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder