12 Aralık 2011 Pazartesi

TB2L-Son 10 Sıradaki Takımlar Genç Oyuncu Dosyası

Arayı fazla açmadan son 10 sıradaki takımların kadrolarındaki genç oyunculara yer verelim dedik.

İBB : İBB İstanbul altyapılarında takımlarını üst gruplarda görmeye alıştığımız bir kulüp. A takımı da olduğundan ötürü genç oyuncuların burayı tercih etmesi daha cazip hale geliyor. Uzun süre bir takımın altyapısında kalıcı olduktan sonra A takıma yükselmek mantıklı bir hedef genç oyuncu adına. Ancak İBB'ye Efes, Daçka, Gs gibi takımlarda genç takıma kadar oynayıp sonra tutunamamış isimlerin de geldiğini söyleyebilrim. Takımlar arasındaki kuvvet dengesi elenen oyuncuların başka takımlara kaymasına sebebiyet veriyor. İBB'nin kadrosunda Kemal Dinçer, Caner Pınarcı, Ediz İsmailoğlu, Doruk Keskin ve Onur Yetişmiş gözüküyor. Hiç birine ciddi şanslar verildiğini söyleyemem. İBB'nin rahat kazandığı Tire maçında oynadı 5 genç oyuncuda. Diğer maçlarda kendilerine pek sıra gelmedi. Ediz İBB'nin kendi altyapısından. Kemal Dinçer Daçka ve İtü altyapılarından sonra buraya geldi. Caner Pınarcı benim Pamuksporda genç takımdan takım arkadaşım. Daha sonra kontenjan senesinde Daçka'ya giden uzun oyuncu burada iyi işler yaptı ve şampiyona gördü. 3 deneyimli yerli ve yabancı oyuncu üzerine kurulu İBB'de gençlere sıra geleceğe benzemiyor.

Gelişim Koleji ; Kendi altyapısından yetiştirdiği Fatih Kızılca ve Mustafa Erdoğan'a süre veriyor Gelişim Koleji. KSK altyapılı Serkan Menteşe'de takımda önemli süre alan genç oyunculardan biri.  Mert Özmutlu, Cem Talas ve Yılmaz Kırıklı için sıralarını bekliyorlar demek doğru olur. Gelişim Koleji genç oyuncuların önünde iyi örnekler oluşturacak iki ismi de kadrosunda barındırıyor. Onat Akış ve Sertay Gürsu. Altyapıdan çıktıktan sonra TB2L takımlarında iyi işler yapmış 2 oyuncu. Onat'ın Ümit Milli Takım ve TBL tecrübesi olduğunu da hatırlatalım.Pertevniyal ; Daçka diyince akla genç oyuncu geldiğinden bahsetmiştik. Pertevniyal için başlı başına bir yazı hazırlamak gerektiğini düşünüyorum. Anadolu Efes'in pilot takımı Pertevniyal. Altyapıda örneğin genç takım senesinde 1. takım Pertevniyal, 2. takım Anadolu Efes olarak mücadele ediyor. 2. takım yıldız takım yaşı olup genç takım üst grupta mücadele eden oyunculardan kurulu oluyor genelde. Bu da Anadolu Efes altyapısının bazı gelişimleri erken başardığının kanıtı. Anadolu Efes'in yıldız takım seviyesi oyuncuları diğer takımların genç takım seviyelerine kafa tutuyorlar. Başımdan geçmiş 1e1 aynı örneği vereyim. Genç takım son senemde ilk 3 takımın yükseldiği 8 takımlı İstanbul Genç Erkekler Üst Kırmızı Gruptaydık. Pertevniyal ( o yılın Türkiye Şampiyonu ) ve Işıkspor ilk 2 sıra için en kuvvetli adaylardı. Pamukspor olarak 3. çıkmamızı herkes çok olası görüyordu ki Anadolu Efes'in yıldızları ( 93 jenerasyonu ) bizi geride bırakarak sezonu erken kapamamıza neden oldu. Biz 91-92 doğumlu, kuvvet olarak gelişimini onlara nazaran daha çok tamamlamış oyunculardan kuruluyduk ancak aldıkları daha profesyonel altyapı eğitimi bu yaş farkını kapatıp önümüze geçmelerini sağlamıştı.

  Pertevniyal TB2L kadrosunda 3 oyuncu dışında herkes 90 doğumlu veya daha genç. Hiç bir yabancı oyuncu kadroda barındırmaksızın yola devam ediyorlar ve TB2L'de kalmayı başarıyorlar.  Kadroda genç oyuncuların tecrübelerinden yararlanması için bulunduğunu tahmin ettiğim Alper Yılmaz var. Anadolu Efes'in efsane savunmacılarından. Bu sezon Pertevniyal adına en önemli işleri point-guard Soykan Yıkılmaz yapıyor. Hem skor hem asist anlamında sırtlıyor takımını çoğu maç. 93-94 jenerasyonunun önemli isimleri Burak Can Yıldızlı, Ramazan Tekin ve Tayfun Erülkü TB2L gibi sert bir ligde önemli katkı veren diğer gençlerimiz. Ülker ve Fb altyapılı Ömer Sancaklı'da burada önemli işler yapıyor. Ciddi derecede şutu olan bir oyuncu Ömer. Enes Kanter'li kadroyla Türkiye Şampiyonluğu görmüş isimlerden. Pertevniyal'le ilgili başlı başına bir yazıyı yazacağımıza söz verelim ve şimdilik bu dosyayı kapayalım.

Uşak; Bu sezon işlerin istediği gitmediği kulüplerden biri Uşak.Tofaş altyapısından yetişen 90 doğumlu Cem Alp rotasyonun parçalarından biri. Genç oyuncu aldığı 10 küsür dakikalık sürede 6 sayı ortalaması ile oynuyor. Gökhan Dönmez ve Hakan Eryüz'e pek sıra gelmiyor. Hakan Eryüz yıldız-genç takım seviyelerinde Daçka'da oynuyordu.Garanti Koza İstanbulspor ; BJK altyapılı Akın Bergansa kadroda gözüküyor ancak forma şansı bulamayan isimlerden. Olin Edirne'de oynayan ve çifte lisans sayesinde İstanbulspor forması giyen Yiğitcan Vardal ise yalnızca 3 maça çıkmış. Yiğitcan Vardal Efes'in 92 jenerasyonu oyuncularından. Altyapılarda karşılıklı oynama fırsatı bulduğum oyuncu fazlasıyla atletik. Bir gün 5 tane 3'lük atıp diğer gün 3 tanesi airball olmak üzere 5'te0 3'lük attığına tanıklık ettiğim için şutu hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim. Fazla atletik oyuncuların şut ritmi bu kuvvet iniş-çıkışları nedeniyle bozulabiliyor sanırım. Yiğitcan Vardal kesinlikle kendisini geliştirmesini beklediğim TBL seviyesinde tutunacak oyunculardan biri.

Başkent Gençlik ;  Sezona Ormanspor'da başlayan Berkay Demirci Başkent Gençlik'te rotasyonun parçalarından. Sezon başında Teoman Örge'yi kadrosunda bulunduran takım bu oyuncudan beklenen katkıyı maalesef alamadı. Geldiği noktanın bizi üzdüğü oyunculardan biri Teoman Örge. Ülker ve Alpella altyapısında geçirdiği başarılı dönemler ve altyapı milli takımlarına seçildiği yılları göz önüne alacak olursak daha iyi bir noktada olmasını beklerdik. Bu oyuncunun çok ciddi bir şutu var. Kontenjan senesini Galatasaray'da geçirmişti, daha sonra Antalya BŞB'de Beko Basketbol Ligi tecrübesi de yaşadı ancak beklenen süreleri maalesef alamadı. Umarız piyasadan kaybolmaz ve iyi çalışarak kendisine kapılar aralar.

Best Balıkesir ; 17. sıradaki Best Balıkesir genç oyuncularına süre veren takımlardan. Alaaddin Yakan gibi bir ismin head-coach oluşu bunda büyük rol oynuyor diyebiliriz. Altyapıya yönelmiş antrenörlerimizden biri ve Can Özcan,Ersan İlyasova,Oğuz Savaş gibi isimlerde emeği var. Trabzonspor ile yaşadığı head-coachluk tecrübesinden sonra şimdi burada. Milli takımlar seviyesinde de görevler aldığını söyleyelim. Doğancan Tokmak ve Muhammed Doğan Şenli takımın rotasyonunda önemli yere sahip. Muhammed Şenli Ümit Milli oyuncularımızdan. 2 oyuncu da Tofaş altyapısından yetişme. 93 doğumlu Mertcan Özen de kısıtlı süreler alıyor takımda. Oğuzhan Şan ve Metin Salkım için sıralarını bekliyorlar demek doğru olur. Best Balıkesir bu ligde nasıl bir sonuca imza atarsa bunda Doğancan Tokmak ve Muhammed Doğan Şenli'nin 1e1 katkısı olacağını bilmek sevindirici.Tire Belediyesi ; Yanılmıyorsam TB2L'den çekilen takımlar sonucu bu lige yükselmiş son takım. Bölgesel Lig'in seviyesi de ciddi fakat TB2L apayrı bir dünya. Bu lige yükselmek elbette güzel ancak geç yükseldiyseniz işiniz bir o kadar zor. Diğer takımlar transferi tamamlamış olacak. Bu sizin kadronuzu netleştirmeniz için az zamanınız olduğu anlamına geliyor. Aceleci ve kısıtlı çerçevede alınmış kararların da ne kadar verimli olacağını kestiremezsiniz. Tire Belediyesi bu sorunlarla yüzleşmeye belki halen devam eden bir takım. Buna rağmen TED,Orman,Balıkesir ve Uşak gibi 4 hedef maçı kazanmayı başararak önemli iş yaptılar. Volkan İncekara gibi Ülker ve Alpella altyapısının dominant isimlerinden biri kadroda. Nedense beklediğimiz süreleri alamıyor. Altyapı milli takımlar seviyesinin önemli oyun kurucularındandı kendisi. Asist yeteneği olan bir oyuncu ve TB2L'in düşme mücadelesi veren takımında çok ciddi süreler almasını bekliyor insan. Ancak basketbolda hiç bir şey kağıt üstündeki gibi değil. Bilemeyeceğimiz nedenlerden ötürü oynamıyor olabilir.  KSK altyapılı Alper Yüce özellikle son 2 maçtır iyi oyun ortaya koyuyor. Utku Oğuz ve Rahmi Hepsarsar da rotasyonda şans bulabilen diğer genç oyuncular. Enes Kanter Fb altyapısına gelmeden önce Ankara Samanyolu'nda oynamıştı, belki bazılarınzı hatırlar. Kadroda Enes'in bu dönemlerden takım arkadaşı olan Fazıl Uluçelik var.  Daha sonra Antalya Bşb'de forma giydi genç oyuncu. Son 2 haftada oyunun son bölümlerinde aldığı süreye 2 3 sayılık basket sıkıştırdı. Süresinin artmasını dilediğimiz genç oyunculardan.

  Ormanspor ; Uğur Can Aksoy , Atakan Denk ve Mert Alemdar takımda süre alan genç oyuncular. Uğur Can Aksoy geçtiğimiz yıl İTÜ'yle anlaşmıştı ancak çok şanssız bir sakatlık geçirmişti.  Atakan Denk Ted Kolej altyapısından yetişme bir oyuncu. Kadroda ileride daha çok şans bulmasını beklediğimiz Dorukhan Engindeniz ve Yusuf Poturoğlu da bulunuyor. Berkay Demirci'nin sezona Orman'da başladığını, daha sonra Başkent Gençlik ile anlaştığını yineleyelim.

İstanbul TED ; Ligin son sırasındaki İstanbul Ted Hasan Yiğit Seçkin, Utku Karagül ve Görkem Sönmez gibi 3 genç oyuncuyu barındırıyor kadrosunda. Utku Karagül ve Hasan Yiğit Seçkin'e fazla şans geldiğini söylemek mümkün değil. Hasan Yiğit Seçkin Fb altyapısından yetişme. Altyapı döneminde de çok parlak bir oyuncu olarak hatırlamıyorum kendisini ama iyi bir fiziği var. Görkem Sönmez kadrodaki en bahsedilesi genç oyuncu. Anadolu Efes 90 jenerasyonunun ürünlerinden. Amerika'da eğitim ve basketbol yaşantısını devam ettirme kararı almıştı genç oyuncu. Bu sezon başında ülkemize döndü. Olin Edirne ile anlaştığını duyduk önce .Burada geçirdiği sakatlık sebebiyle forma şansı bulamayan oyuncu en sonunda İstanbul Ted'e kiralandı. Başkent Gençlik ve Genç Telekom maçlarında iyi oynayan oyuncunun performansını arttırmasını bekliyoruz.

1 yorum:

  1. İsimlerini bilmediğim bu çocuklardan bir kişiyi bile üst seviyede basketbol oynarken izlediğimde ayrı bir mutluluk yaşayacağım ve sizi anacağım :)

    YanıtlaSil