11 Aralık 2011 Pazar

TB2L-İlk 10 Sıradaki Takımlar Genç Oyuncu Dosyası

  TB2L'deki genç oyunculardan genellikle twitter accountumuzda bahsediyorduk. Bazı okurlarımızdan aldığımız tavsiyeler sonucu TB2L'deki genç oyuncularla ilgili bir dosya hazırlamayı uygun gördük. Önce puan durumunda ilk 10 sırada yer alan takımlarla başlayacağız. İlerleyen günlerde kalan 10 takımın dosyası da sitemizde yer bulacak. TB2L resmi sitesindeki takım kadrolarından elde ettiğimiz veriler bu yazının temelini oluşturuyor. Hangi takımda kaç genç oyuncu var ? Nasıl işler yapıyorlar ? Hangisi skor yükünü çekiyor, kimler beklenenin altında performans koyuyor ? Bütün bunları ele almaya çalıştığımız bir yazıyla baş başa bırakıyoruz sizleri.

  Not : Genç oyuncu kriterini 90 doğumlu ve daha genç olarak belirledik. Takımları ise puan durumuna göre sıralamayı uygun gördük.

 Genç Telekom ; Kadrosunda Taylan Süerkip, Barış Gökalp , Can Uğur Öğüt ve Talat Kerem Çelik'i barındırıyor takım. Can Uğur Öğüt bu isimler arasında en somut katkıyı veren oyuncu. Çifte lisansla Türk Telekom forması giydiğini de unutmayalım. Maç başına 2.9 olan top kaybı sayısını indirmesi onunla ilgili en büyük temennimiz. 91 doğumlu İlhan Barış Gökalp ta çifte lisansla TBL oynayan oyunculardan. 7.71 sayı ortalamasıyla oynuyor olsa da bunda 2 hafta üst üste İBB ve Vestel'e attığı çift haneli sayıların payı büyük. Daha istikrarlı bir görüntü ortaya koymasını beklemiyor değiliz. Talat Kerem Çelik ve Taylan Süerkip'e fazla sıra gelmiyor. Taylan Süerkip'in Genç Milli Takımı zorlayan isimlerden olduğunu söyleyelim.

 Optimum Ted : Optimum Ted'de Efes altyapısından yetişen Barış Erlim var. Barış Erlim altyapı boyunca savunmasıyla ön plana çıkan bir isimdi. Karakter olarak '10'numara insan olarak bilinir. Maalesef ona fazla sıra gelmiyor. Optimum TED ligin en iyi kadrolarından birine sahip ve TBL'e yükselmenin en kuvvetli adaylarından biri muhakkak. Bu yüzden burada genç oyuncu olarak süre almak kolay değil ki Barış Erlim'in önünde İlker Türel ve Berent Kavaklıoğlu gibi çok tecrübeli iki isim var. Barış az süre alıyor olsa da bu takımda kendine çok şey katıyordur. Murat Özyer gibi bir antrenör ve kaliteli bir oyuncu grubuyla çalışmanın artılarını görecektir.


Gaziantep BŞB ; Siteye bakınca Asım Özberkan ve Emre Çevik kadroda bulunan isimler. İkisi de fazla süre alamıyor maalesef. Emre Çevik Fenerbahçe altyapısının 93 jenerasyonu ürünlerinden. Erbil Eroğlu, Kerem Hotiç, Berkay Candan FB 93 jenerasyonun akla gelen diğer isimleri.

Maliye Milli Piyango ; Tepeye oynayan takımlardan Maliye Milli Piyango'da Akif Bıçakçı dışında genç oyuncu yok, kendisine de maalesef fazla sıra gelmiyor.

Selçuk Üniversitesi ; Kadrodaki tek genç isim Mustafa Ünlü en ciddi sürelerini takımının rahat kazandığı TED ve Orman maçlarında aldı. Selçuk Üniversitesi'de genç oyuncular için süre alması zor kulüplerden. Deneyimli bir oyuncu grubundan oluşuyor kadro.

Vestel ; Serkan Avcı,Onur Birinciler ve Halil Arık takımın genç oyuncuları. Fazla süre şansı bulamıyorlar. Vestel takımı Umut Yenice başta olmak üzere deneyimli oyunculardan kurulu bir ekip. Genel katkıyı da bu oyuncu grubundan alıyorlar. Genç oyunculara sıra gelmeyecek gibi duruyor.Akhisar ; Sezona iyi başlayan ancak son haftalarda formdan düşen Akhisar'ın kadrosunda sadece 1 genç oyuncu var. Yusuf Ömer Halat, henüz hiç bir maçta şans bulamadı. Akhisar esasen 80 jenerasyonundaki gençleri kadrosunda barındırmıyor değil. Bu oyunculardan da önemli katkı alıyorlar( Orhan Buğra Dağ , Mert Eken, Can Terzioğlu ) . Ancak daha genç oyunculara pek sıra gelmeyecek gibi duruyor.


Daçka : Genç oyunculardan kurulu deyince akla gelen ilk takımlardan. Daçka'nın bugüne kadar ürettiği toplam sayının 3'te2'si genç oyuncularından gelmiş. Bu istatistik her şeyi açıklıyor. Gs kontratlı oyuncular Oktay Mahmuti'nin rotasyonunda henüz süre alamayacaklarından Daçka'ya yönlendirilmiş durumdalar. Efes altyapılı Can Korkmaz skora önemli katkı veriyor. Daha önce Pertevniyal'de TB2L tecrübesi yaşamıştı. Bu oyuncu yarım bıraktığı bir Amerika tecrübesine de sahip. Yine Gs'li oyuncular Doğukan Sönmez ve Muhammed Baygül takıma katkı veriyorlar. Daçka'nın kendi altyapısından gelen isimler Yunus Sonsırma , Tuğberk Gedikli , Ömer Özcan ve Metin Türen. Yunus ve Tuğberk önemli süreler alıyorlar. Ömer Özcan yalnızca bir kaç maç kadrodaydı. Metin Türen ise halen Daçka genç takımında oynamakta ve A takımda da ara sıra şans buluyor. Ülker altyapısından yetişip Karşıyaka'ya transfer olan Erdinç Balto da önemli süreler alıyor Daçka'da. Kendisi altyapı milli takımlarında yer alan önemli bir oyuncuydu. Fb altyapısı 93 jenerasyonu ürünlerinden Kerem Hotiç'ten bahsedelim son olarak. Oyuncunun en büyük özelliği ciddi bir şutu olması. Onun sahada olduğu 5'te onun tarafından yardım yapmanız intihar olur. Boş şutu kaldırıp atar. Oyununa muhakkak penetresini eklemesi gerekiyor Kerem'in. Kuvvet eksiği yok ancak ayaklarını biraz daha hızlandırabilir. Bu sene pek iyi katkı veremiyordu ama Genç Telekom galibiyetinde 8 sayıyla oynayarak yüzümüzü güldürdü.

Gamateks Paü ;  Candar Yılmaz,Murat Taniş, Burak Şaşmaz, Gurur Baybora kadrodaki isimler. Değerli antrenör Hakan Yavuz'un Beykoz altyapısında yaptığı muazzam işler sonucu yetişen oyunculardan biri Candar Yılmaz. Son altyapı yıllarını bu kadar verimli geçirmese oyuncu olamayabilirdi. Gurur Baybora da rotasyonun önemli parçalarından. Kendisi Karşıyaka altyapılı bir oyuncu. Geçen yılın başında Akhisar'da izleme fırsatı bulduğum Burak Şaşmaz Banvit altyapısından. Gurur Baybora gibi o da rotasyonun bir parçası. Murat Taniş ise yalnızca Daçka maçında 50 saniye oyuna girmiş bu sezon.

Final Gençlik ; Murat Can Esen, Erdem İlter, Oğuzhan Sungur Final Gençlik takımının genç oyuncuları. 3 oyuncunun da rotasyonda çok saygın bir yeri var. Bu bakımdan Final Gençlik'in 14 haftada aldığı 8 galibiyette payları büyük. En çok sivrilen oyuncu Mako altyapısından yetişen Erdem İlter. Çift haneli skor ortalamasıyla oynuyor. Murat Can Esen ve Oğuzhan Sungur da aldıkları sürelerde iyi işler yapıyorlar. Oğuzhan Tofaş, Murat Can Mako ve Yeşim altyapısından geliyor. Final Gençlik'te sıra gelmeyen 2 diğer genç oyuncu ise Evren Sönmezcan ile Cem Koçal.

 

 Böylece ligin ilk 10 sırasında yer alan takımların genç oyuncu dosyasına şöyle bir bakmış olduk. Kimi takımlarda gençler önemli süreler alırken kimi takımlarda deneyimli oyuncuların varlığı onları beklemeye, sabretmeye itiyor. Her fırsatta söylüyoruz, TB2L çok kaliteli lig. Süre alan genç oyuncular konusunda ne kadar mutlu oluyorsak, henüz süre alamayanlar için de sabretmesini bilmeliyiz. Önümüzdeki günlerde TB2L'in kalan 10 takımının genç oyuncu dosyası da sizlerle olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder