1 Aralık 2011 Perşembe

Optimum - En Uygun, Elverişli

 Sözlük anlamından yola çıkacak olursak optimum '' en uygun, en elverişli '' anlamına geliyor. İngilizce ve Fransızca kökenli bir sözcük. Bizde bu durumu TB2L ekiplerinden Optimum Ted Ankara Kolejliler'e yakıştırmayı uygun gördük. Hem beğenilmediği takdirde işin içinden isim benzerliği deyip çıkarız diye düşündük. Sitemizin TB2L etiketli ilk yazısını lider Genç Telekom hakkında yayınlamıştık. 2. yazımızın konusu ise lig 2.si Optimum Ted Ankara Kolejliler..

  Geçtiğimiz yıl deneyimli koç Hakan Yavuz yönetiminde normal sezonu lider bitiren ancak Halil Üner'in başa gelmesiyle iyi bir ritim yakalamış Konya Selçuk'a play-off larda geçilen Optimum Ted bu sezon bir diğer deneyimli koç Murat Özyer ile anlaştı. Bu Galatasaray'da başladığı antrenörlük kariyerinde sırasıyla Ülkerspor, Galatasaray ve Türk Telekom'u çalıştıran Özyer'in ilk 2. Lig tecrübesi olacaktı . Göreve geldiğinde yardımcı antrenörünü 2. ligi tanıyan isimler arasından seçeceğini söyleyen koç sözünü tutarak Mustafa Aksoy tercihine gitti.

  Geride kalan sezonun kadrosundan 5 isimle (Mehmet Nezih Özbakır, Barış Erlim, Hakan Yapar, Burak Erol, Mehmet Özdoğan) yola devam kararı alındı. Bu isimlerin yanına Cihad Şahin, İlker Türel, Ufuk Gürgen, Berent Kavaklıoğlu, Cihan Amasyalı, Orçun Göllü, Sercan Ergin ve yabancı oyuncu Famutimi dahil edildi. Kabaca bir analiz yaptığımızda kadroda yerli-yabancı oyuncuların Beko Basketbol Ligi'ne yükselmek için optimum şartlarda seçildiğini görüyoruz. Kadroda yer alan 1. Lig tecrübeli yerli oyuncuların tamamı aynı zamanda 2. Lig tecrübesine de sahip. Yabancı oyuncu Olu Famutimi'nin ise 09/10 sezonunda Oyak Renault ile ülkemizde 1.Lig tecrübesi yaşadığını hatırlatalım. Aşağıdaki resim Optimum Ted Kolejliler teknik ve oyuncu kadrosunun şematik bir gösterimini yansıtıyor.
  Kolej kümesinde gördüğümüz gibi takımda 1. Lig tecrübeli tüm oyuncuların aynı zamanda 2.Lig tecrübesi var. Bu takımın üst lige çıkmak için kurulduğunun kanıtı. Genç oyuncu Barış Erlim aynı zamanda 2.Lig tecrübesine de sahip olduğundan kesişim bölgesinde gösteriliyor. Aynı şekilde Olu Famutimi de 1.Lig tecrübeli bir yabancı olduğundan Yabancı-1.Lig Tecrübeli kesişim bölgesinde yer alıyor.

  İsim isim inceleyecek olursak kadro çok önemli oyunculardan oluşmakta. Ufuk Gürgen ve Cihad Şahin'in çok önemli TBL tecrübeleri var. Geçtiğimiz yıl Optimum Ted'i eleyen Konya Selçuk'un önemli üyelerinden Cihad Şahin bu yıl Ankara takımı için ter döküyor. Dünya ne kadar küçük öyle değil mi ? Basketbol bilgisi gerçekten çok yüksek bir isim Cihad. Bu oyun zekası ve savaşçılığını kuvvetiyle birleştirince pozisyonuna göre kısa sayılabilecek boyunun dezavantajlarını örtüyor. Cihad Şahin transferi, oyuncunun Ülkerspor altyapısından oluşu koçunsa uzun süreli Ülkerspor deneyimi göz önüne alındığında birbirini tanıyan oyuncu-koç ilişkisi olarak yorumlanabilir.  Cihad Tofaş defterini kapattıktan sonra 2.Lig macerasına yelken açmış bir oyuncu. Her zaman hedefi çıkmaya oynamak olan takımların rotasyonunda kendine saygın bir yer edinebilir.  Oyun kurucu pozisyonunda İlker Türel ve Berent Kavaklıoğlu gibi önemli isimler var. Bu bölgeyi 1 ve 2. Lig tecrübeli iki standart üstü oyuncuya emanet eden koç işini sıkı tutuyor belli ki. Trabzonspor'un 2.Ligden yükseldiği senenin ardından Karadeniz ekibinde 1.Lig tecrübesi yaşayan İlker Türel ile geçtiğimiz yılı Erdemir'de geçiren Berent Kavaklıoğlu önemli süreler alıyorlar. İstatistik hanelerinde iki oyuncunun süre toplamının  bir çok maçta 40'ı aştığını görüyoruz. Yani gerektiği zaman çift-guard ile oynuyor Ankara ekibi.


 Yabancı oyuncusu Famutimi'nin skora çift haneli katkı verdiği Ankara ekibinde Mehmet Nezih Özbakır ismi bir çok maçta öne çıkabiliyor. Pota altını maden gibi işleyen bir isim. Bu oyuncunun istatistiklerinde dikkatleri çeken en önemli nokta yaptığı olumlu-olumsuz bir çok işi sınırlı sürelere sığdırması. Bunu oyuncunun aldığı sürelerde yaşadığı faul problemine bağlıyorum . Yalnızca 21 dakika sahada kalarak 14 sayı ortalamasıyla oynuyor.

   Optimum Ted'i bu sezon takım olarak bir arada izleme fırsatım yalnızca sezon öncesi Ankara'da düzenlenen turnuvada oldu ancak neredeyse kadrodaki tüm oyuncuları önceki senelerde başka takımların forması altında takip ettim. TB2L'de Genç Telekom'un ardından ikinci sırada yer alan ekip bu hafta bir diğer Ankara temsilcisi Maliye Milli Piyango'yla karşı karşıya gelecek. 7 maçlık galibiyet serilerini bu maçta da sürdürmek isteyecekler doğal olarak. Serileri nereye kadar sürer bilemeyiz ancak iniş-çıkışları mümkün olduğunca az yaşamaya daha uygun bir kadro yapıları var Genç Telekom'a göre. Çünkü takım iskeleti tecrübeli oyunculardan oluşuyor. Genç Telekom örneğindeki tehlike ise takımın gençlerden kurulu olması. Optimum Ted sezon ilerledikçe takım üzerinde oluşacak baskıyı kaldıracak oyunculardan ve teknik kadrodan kurulu.

  Biz bütün bu sebeplerden ötürü ''optimum'' yakıştırmasını onlara yaptık. Ankara ekibine sakatlıklardan uzak, başarılı bir sezon devamı diliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder