27 Aralık 2011 Salı

Genç Oyuncu Yol Ayrımı 3. Dosya - Işıkspor altyapısı ve Avusturya Lisesi'nden Colorado'ya

    Konu genç oyuncuların yol ayrımı olunca örnekler bitmiyor demiştik. Bugün Avusturya Lisesi gibi elit bir okulda eğitim hayatını sürdürürken Işıkspor altyapısında çok başarılı bir altyapı kariyeri geçirmiş 93 doğumlu Kaan Korkmaz'dan bahsedeceğiz. Kaan altyapı bittikten sonra yaşadığı yol ayrımında kendine NCAA rotası çizenlerden. Işıkspor'da kendi jenerasyonunun en önemli oyuncusu olmayı başarmış, üst jenerasyonlarla da şampiyona görme şerefine erişmiş bir oyuncu. Yıldız milli ve genç milli takımlarda şampiyona kadrolarını zorlamayı başaran Kaan bu yaz Avrupa 3.sü olan Genç Milli Takım kadrosundan son anda çıkarılan isimlerden.  Avusturya Lisesi eğitimiyle ön plana çıkmış bir okul. Özellikle profesyonel oyunculuk gibi hedef/hayalleri olan oyuncu adaylarının bu okulu tercih etmesi büyük risk. Yoğun bir altyapı oyunculuğu ile bu okulda öğrenciliği yürütmek kolay bir tempo değil. Bu durumun bizzat içinden geldiğim için zorluklarını fazlasıyla biliyorum.  Bu paralelde Avusturya Lisesi okul takımında senelerce aynı formayı terlettiğim Kaan'la Amerika'yı tercih etmesi ve bu süreçte yaşadıkları hakkında bir söyleşi yaptım. Genç oyuncuların yaşadığı yol ayrımını kafanızda netleştiren bir örnek olması dileğiyle..

Evet Kaan, dilersen Amerika kararını nasıl aldığınla başlayalım ?

Geçen senenin başında Amerika'ya gitmek gibi bir düşüncem yoktu. Öss'ye hazırlık dersleri alıyordum. Lise son sınıfta basketbol veya Öss'den bir tanesini seçmem gerekecekti. Ya basketbola ara verip üniversiteye girdikten sonra tekrar başlayacaktım, ya da üniversite sınavlarına hazırlanmayıp basketbol oynamaya devam edecektim. Basketbola ara vermek daha mantıklı geliyordu ancak sonradan düşündüğümde basketbol olmadan hayatımın düzeninin bozulacağını düşündüm. Büyük tutkuyla 3.sınıftan beri oynadığım basketbolu bırakmanın beni olumsuz etkileyeceği ortadaydı. Eğitim ve basketbol benim için eşit seviyede olduğundan eğitimi de boşlamamak zorundaydım. Eski takım arkadaşım Kevin Kaspar'ın Amerika'da eğitim ve spor hayatını sürdürmesi benim bu kararı vermemde etkili oldu. Aileme böyle bir şeyin benim için daha iyi olacağını söyledim. Her zaman olduğu gibi arkamda durdular ve bana destek oldular.

Amerika kararını aldıktan sonraki süreçte neler yaptın ? 

Mart 2011'de Amerika üniversitelerinden basketbol bursu aramaya başladım. Bu yaptığımın garantisi olmadığı için ÖSS dersleri almaya devam ediyordum. Bütün maçlarımdan düzenlenmiş iki tane highlight videosu hazırladım. Bu arada koçlarla iletişime geçtim. Neredeyse her okula mail attım. Attığım mailde cv, highlight videomun linki ve 2011 yazında katılacağım basketbol kampının(Hoop Group Elite Session 1/2) tarihleri vardı. Böylece koçlar beni canlı izleyebileceklerdi. Beğenenler oldu, mailime geri döndüler. Beni kampta izleyeceklerini söylediler. İlgilenenler arasında Notre Dame, Davidson gibi okullar da vardı ama okul not ortalaması buralarla olan iletişimimin kesilmesine neden oldu.

Kaan Kormaz Highlights

Yazın katıldığın kampın kendini göstermek için büyük bir fırsat olduğu sonucunu çıkarıyoruz buradan. Kamp süreci nasıldı ?

Evet, Hoop Group organizasyonunun düzenlediği bu kamp benim için dönüm noktasıydı diyebilirim. Geniş çaplı bir organizasyondu ve ilk kampta 600'den fazla oyuncu vardı. Takımlara ayrıldık ve maç yapmaya başladık. Koçlar kenarda oturup bizi izliyordu ve kendimi göstermek için güzel bir ortam vardı. Kamp süresince koçların oyuncularla konuşması NCAA kuralları gereğince yasaktı. Yalnızca basketbolunuzu oynayıp sizi izleyen bir çok koçun listesine girmek için büyük uğraş veriyorsunuz.Kamptaki basketbol ortamının teknik anlamda farklılıkları var diyebilir miyiz ?

Kesinlikle. Kampın ilk gününden itibaren Amerika'da farklı bir basketbol oynandığının farkına vardım. Avrupa basketbolundan oldukça farklıydı, daha çok 1e1'e dayalı bir oyun vardı. Bir çok oyuncunun kendini göstermek için isolation üzerinden 1e1 çembere gittiğini, bireysel yeteneklerini koçların gözüne soktuklarını tespit ettim. 1e1 oyun benim yabancı olduğum bir durum değil ancak yeni bir ortama girince alışmakta zorluk çekebiliyorsunuz. 1e1 oyuna ben de yöneldim ancak daha çok uzunlarla pick&roll oynayarak tercihlerimi kullandım.

Oyuncu-koç dialogunun NCAA kuralları gereğince yasaklandığı bu kampta üniversiteler ile temasın nasıl oldu ?

Kamp sırasında Colorado School of Mines koçu Pryor Orser'la telefonda irtibat kurduk. Beni okula davet etti. Kamp bittikten sonra Colorado'yu ziyarete gittim. Okulu gezdim, oyuncularla tanıştım. Takımdaki arkadaşlık ortamı çok güzeldi, iyi anlaştık. Okul hakkında konuştuk ve hepsi çok çok iyi şeyler söylediler. Hem akademik hem de basketbol anlamında Colorado'nun doğru seviye olduğunu düşündüğüm için orayı seçtim. NCAA 2. Division seviyesinde basketbol oynamak ve Avusturya Lisesi üzerine iyi bir akademik eğitim alabilmek için en doğru tercihlerden birini yaptığıma inanıyorum.

Oyunculuk ve akademik özgeçmişini okula gönderdikten sonra kampta da onların beklentilerini karşıladın. Daha sonra gerçekleştirmen gerekenler nelerdi ? 

Kamp dönüşü sınavlara hazırlanmaya başladım. NCAA kuraları doğrultusunda eligible olmak için SAT ve ACT sınavlarına girdim. Bu sınavlarda belirledikleri baraj puanı geçmem gerekiyordu. Sınav sonuçları açıklandı ve barajın üzerinde puan yapmayı başardım. 7 Kasım'da national letter of intent geldi ve imzaladım.

Genç Milli Aday Kadro - Alt Sıra 4 Numara ; Kaan Korkmaz

   Kaan ile yaptığımız söyleşinin sonuna geldik. Bir çok genç oyuncunun dikkate alması gereken bir örnek olduğuna inanıyoruz. Durumdan Türk Basketbolu ve ülkede eğitim adına çıkarılacak dersler de çok fazla. Bir genç oyuncu düşünün ; Altyapı kulüp seviyelerinde standardın fazlasıyla üzerinde oynuyor, yaş grubunun milli takım seviyelerini sonuna kadar zorluyor. Bu oyuncu aynı zamanda standardın üzerinde bir eğitime sahip. Yani kesinlikle takdir edilmesi, arkasında durulması gereken bir isim. Ancak ülkemiz böyle bir bireyi kazanmak için ona olanaklar sunacağına keskin bir yol ayrımıyla yüzleştiriyor. Avrupa 3.sü olmuş genç milli takımımızın kadrosunu son ana kadar zorlayan Kaan Korkmaz'ın lise son sınıfa geldiğinde '' basketbolu bırakmayı'' düşünmesi irdelenmesi gereken bir noktadır. Neyse ki doğru tercihler sonucu kendine takdir edilecek bir yol çizmeyi başardı Kaan Korkmaz. Eğitim ve oyunculuk hayatındaki başarılarının devam etmesi dileğiyle !

Bir Göz Atmakta Fayda Var ;

-Kaan Korkmaz, Kevin Kaspar gibi önemli oyuncuları Işıkspor altyapısından yetiştirmeyi başarmış en önemli isim belki de , Onur ÇETİN, basketligi.com'un değerli altyapı koçuyla yaptığı röportaj için ( http://www.basketligi.com/onur-cetin-ile-dobra-dobra/ )

-Kaan Korkmaz hakkında Colorado Uni sayfasındaki haber ; http://www.csmorediggers.com/sports/mbkb/2011-12/releases/DewineKorkmazLoew1213

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder