19 Aralık 2011 Pazartesi

Emir Preldzic-Asist Özelliği-Videolu

  Geçtiğimiz hafta yayınladığımız Enes Kanter yazısında onun ne kadar komple bir oyuncu olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Enes'in bir çok uzun oyuncuda var olan özellikleri barındırırken aynı zamanda hepsinde olan noksanlıkları pozitif olarak künyesine eklediğinden söz etmiştik. Bugünkü konumuz ise hepinizin yakından tanıdığı multi-fonksiyonel bir oyuncu ; Emir Preldzic. Emir'in durumu Enes'e nazaran biraz daha farklı. Sahip olduğu özellikler sonucu gerekirse basketbolun 4 farklı pozisyonunda görev alabiliyor. Bu onu Euroleague ve üst düzey milli takım seviyelerinde farklı kılan sebeplerden.  Kendi pozisyonundan sonra oynadığı takımlara en büyük rahatlığı oyun-kurucu mevkiisinde veriyor Preldzic. Sadece yarı sahayı geçen bir point-guard değil, aynı zamanda seti başlatan, ciddi sayıda asist sayılarına ulaşabilen bir oyuncu. Kerem Tunçeri ve Ender Arslan'dan sonra milli takıma entegre edebileceğimiz bu seviye point-guardlar yetiştiremedik. Alt jenerasyonlardan çok önemli isimler gelmiyor değil, Kenan Sipahi, Metecan Birsen gibi. Ancak önlerinde zaman var. Bu oyuncular A Milli Takım seviyesine gelene kadar Emir Preldzic 12 Dev Adam 1 numaralı pozisyonunu ciddi anlamda rahatlatacaktır.

 Asist Özellikleri ; 

  Emir'i farklı kılan en önemli özelliklerden biri. Normalde 3 numara pozisyonunda olan oyuncular ribaundu aldıklarında guardı bulmayı tercih ederler. Guard'a belli bir baskı geldiyse ve bu oyuncuların dribbling özelliği varsa yarı sahayı kendileri geçebilirler. Emir Preldzic ribaundu aldığı zaman direkt olarak guard oyuncu gibi ortaya girebiliyor. Yarı sahayı geçtiği zaman hücumu başlatabiliyor. Bu onun oynadığı takımlara çok önemli süre kazandırıyor hücumda. Bir hücumun 24 saniye olduğu, gel-gitlerin fazla olduğu bir oyunda bunun önemi çok büyük. Yedek oyun kurucunuz yoksa 1.guardınızı saha içinde aktif dinlendirme gibi bir şans bile doğrurur sizin için.

 
  Yukarıda izlediğimiz video Eurobasket'11 Britanya-Türkiye karşılaşmasından. Bu pozisyonda Hidayet ribaundu aldığında Ender Arslan da topu alabilecek konumda. O Emir'i tercih ediyor. Bu takımın aslında çift guardla oynadığı anlamı taşır. Emir'in yaptığı harika asist tamamen bir point-guard özelliği. 2.06 boyundaki bir oyuncunun bunu yapabiliyor olması çok önemli. O kadar uzak mesafeden atılan bir fast-break pasının bounce-pas olması da büyük zorluğa sahip. Diğer bir önemli nokta pası vermeden sadece 2 dribbling yapmış olması. Guardların bu fast-break paslarını mümkün olduğunca çabuk ve az dribbling yaparak vermesi çok önemli. Altyapıda bir çok genç guard böyle pozisyonlarda topu elinden çıkaramadı diye fırça yemiştir koçundan. 
   Bu ise derleme bir Emir Preldzic videosu. Yaptığı asist tiplerini kategorize etmeye çalıştık. Transition hücumlarında boş adamı bulması ve kesilen ceza şutlarıyla başladık. Rakibi eksik yakalamışsanız ve dribbling halindeyseniz doğru pas tercihi çok önemli. Emir bunları gerçekten iyi yapabiliyor. 

     2. kategori penetre-pas kategorisi. Özellikle zone savunmanın ilacı penetre-pas yapmaktır basketbolda. İlk 3 penetresini ortaya yapıyor. Antrenörler de hücumda ortaya penetre etmeyi, savunmada ise ortadan penetre yememeyi öğütlerler her zaman. Çünkü ortaya penetre rakip savunmanın dengesini bozar,  savunmayı yanlış ama yapılmaması halinde sayı yenecek zoraki yardımlara iter. Böyle olunca penetre eden oyuncu etrafındaki oyuncuları bulabilme özelliğine sahipse zone delinmiş olur. Son penetresini ise dibe yapıyor. Dibe penetre etmek oyuncular için tercih edilmemesi gereken bir durum aslında. Antrenörler dibe penetre ettiğiniz zaman skor veya asist yapacağınızdan emin olmanızı isterler. Aksi takdirde bir yardıma toslanamanız, pas açısını kaybetmeniz nedeniyle yapacağınız top kaybı çok olasıdır. Emir'in 2.06'lık boyu ve uzun kolları pası oradan sorunsuzca geçirmesine yardımcı oluyor. Dibe ettiği penetre sonrası dışardaki Ömer Onan'ın boş şutunu çok iyi buluyor bu hücumda.
   
   3. kategori pick & roll oyunları. Pick&roll'u point-guardlar oynar genelde. Emir'in bu özelliğini de vurgulamak istedik çünkü point-guard oynayabildiğinden bahsederken sadece yarı sahayı topla geçmesini kastetmiyoruz. Bir çok point-guard özelliğini barındırabilmesi onu farklı kılan etkenler bizce.
   
   Son kategori ise post-up oyunu üzerinden boş oyuncuyu bulma. 2.06'lık boyu olan Emir karşısında kendisinden kısa oyuncu varsa sırtı dönük post-up oyununu kullanabiliyor. Kafası yukarıda olduğundan savunma pozisyonu uygunsuz ise boş oyuncuyu bulabiliyor. Oğuz Savaş'ın pas özelliğini video-analizimizde anlatmıştık, buna benzer bir durum. Emir Preldzic'in asist özelliği üzerinden çok yönlülüğüne değindik. Sadece bu konuyla sınırlı değil oyunculuğu. Kafaca hazır olup oyunun içinde olduğu takdirde ciddi bir şut tehdidi var. Uzun boyu, uzun kolları ile bir çok oyuncuya eşleşme problemi yaratabiliyor. Kuvvet noksanlığına rağmen sahip olduğu basketbol zekası ile kendinden iyi fizikli oyuncuları savunabiliyor. Onlarla eşleştiği zaman nasıl hücum etmesi gerektiğini de biliyor. Emir Preldzic ülkemiz basketbolu için bir kazançtır. 2006 yılı U-20 turnuvası en iyi 5'ine seçilen bu oyuncu aynı zamanda şunu kanıtlıyor ; Altyapıda iyi eğitim almış, milli takım seviyelerinde bazı şeyleri başarmış gençlere süre verilirse gelecekleri minimum nokta bile tatmin edici. Emir mental sorunlarını aşıp evrimini tamamlayabilrise çok daha üst düzey bir oyuncu olabilir. Şimdiki durumu bile yeterince tatmin edici zaten. Onda ısrarcı olan Bogdan Tanjevic'e teşekkürü borç bilmeliyiz.
1 yorum:

  1. En basitinden son şampiyonada Enes'le beraber takımı sırtladıkları düşünüldüğünde, bu blogda iki adet yazı dizisine bireysel olarak konu olmaları tesadüf olmasa gerek. Beni en çok korkutan şey, Kerem Tunçeri formayı astıktan sonra onu fazlasıyla arama ihtimalimiz. Bir tek Emir'in sırtına tüm sorumluluğu vermek Emir'i de bizi de bitirir. Umarım yanına en az Kerem kadar iyi bir guard yetişebilir.

    YanıtlaSil