13 Aralık 2011 Salı

Birlikte Oynamış Kişilerin Kaleminden '' Enes Kanter''

  Son olarak altyapıyı bitiren genç oyuncularımızın yüzleştikleri yol ayrımını konu alan bir yazı kaleme almıştık. Yazıyı oyuncu örnekleriyle daha açıklayıcı kılmaya çalıştık elbet ama 4 oyuncu tabii ki yeterli değil. Yazmadığımız , es geçtiğimiz ancak asla unutmadığımız çok isim var. Bugün bu isimlerden belki de çıtayı en yukarıya çekmiş olanından bahsedeceğiz. Yani Enes Kanter'den. Bu yazıyı hayata geçirirken Enes'in Fb altyapısı yıldızlar seviyesinde birlikte Türkiye Şampiyonluğu gördüğü takım arkadaşından önemli bilgiler aldık.

  Enes Kanter altyapı seviyelerindeki tek şampiyonluğunu yıldız takım son senesinde Fenerbahçe ile yaşadı. Tabii kulüpler bazlı konuşuyorum. Doğa Koleji ile yaşadığı Dünya Şampiyonluğu'nu unutmayalım. Şampiyonluk yaşadığı bu sene head-coachluğunu yürüten isim şimdiki Darüşşafaka Genç ve Yıldız Milli head-coachu Taner Günay. Kadroda benim de Fenerbahçe'ye gitmeden önce MVP'de beraber yıldız takım oynadığım 92 doğumlu Yavuztan İnam var. Onun ağzından Enes Kanter'i dinleyelim.

 Yıldız Milli Takım Aday Kadro ; Yavuztan İnam- Enes Kanter - Kevin Kaspar

  Şampiyonluk yaşadığı yıldız takım senesini Enes'le beraber geçiren Yavuztan onun fazlasıyla sistemli bir insan olduğuyla başlıyor sözlerine. Kolay/zor farketmeden her maça konsantre olduğunu söylüyor. Bu gerçekten çok önemli çünkü Fenerbahçe Yıldız Takımı Efes ve Daçka,Işık gibi takımlarla oynadığı maçlar haricinde şampiyona öncesi pek zorlanmıyor. Bu çok normal. 30 sayı ve üzeri farklarla biten bir çok maça çıkıyorlar İstanbul'da. Bu maçların hiç birini ayırt etmeden Enes'in full konsantrasyon maça çıkması gerçekten çok önemli bir özellik. Altyapılarda bu kadar dominant olacaksınız ve daha o yaştan büyük olgunluk göstererek her maça aynı konsantrasyonla çıkmaya çalışacaksınız. 16 yaşındaki bir çocuğun bunu başarabilmesi ileride yapacaklarının güvenoyudur.

 Enes'in oyunculuk özellikleri ile devam edelim. En önemli özelliği ''zamanlama'' diyor Yavuztan. ''Bir yerde Enes varsa top ondadır. Bir sayıyı kaçırırsa, o top sayı olana kadar ribaundu için savaşır ve o sayıyı eninde sonunda yapar .Asla pes etmez. Bence bu yüzden bu yaşında geldiği noktalar bu kadar tatmin edici ! '' Gerçekten öyle. Zamanlama Enes'in göze batan en önemli özelliklerinden bir tanesi. Ribaund konusunda inanılmaz bir hassasiyeti var. Bu hassasiyet hem mental olarak teoride hem de pratik olarak uygulama da göze batıyor. İyi box-out yapamadığı zamanlarda da çok zor ribaundları çektiğini biliyoruz Enes'in.

   Yıldızlar Türkiye Şampiyonu Kadro ; 8-Enes Kanter 9- Yavuztan İnam

  Zamanlamanın yanında oyun zekası diye ekliyor Yavuztan. ''İlla biri Enes'e bir şeyler anlatmak zorunda değil. Bir çok şeyi kendi de görebiliyor. Özellikle aynı takımda oynayan biri olarak herkesin açığını kapatabildiğini söyleyebilirim rahatlıkla. Ben kısa oyuncuydum. Pick&roll savunmalarında Enes ile oynamanın rahatlığını yaşadım her zaman. Savunmada konuşarak, gitmemiz gereken yerleri söyleyerek bize yardımcı oluyordu. Ayrıca çok iyi show-up yapıyordu. Tabii ki altyapı seviyelerinde ağır basmasının payı büyük ama bu potansiyeli A takım seviyesine de yansıtacağına inanıyorum . '' Göz boyayan hücum özelliklerinin yanında savunma bilgisinin bu denli yüksek olması oyun zekasına dayanıyor. Enes Kanter oyunun iki yönünü de oynayabilen özelliklere sahip. Sadece bir yönüyle sivrilen çok oyuncu olduğunu düşünürsek ''komple'' oyuncu olabilmek büyük meziyet ve sizi üst düzey kılıyor.

 Soldan Sağa ; Ömer Sancaklı( TB2L-Pertevniyal) Enes Kanter(Utah Jazz) Emre Çevik (Gaziantep BŞB-TB2L) Kerem Hotiç( Darüşşafaka-TB2L) Berces Özbek ( EBBL-İTÜ) ve Yavuztan İnam

  Bu komple oyuncu olma kavramının kafanızda netleşmesi için bazı önemli oyuncular ve özelliklerinden örnekler vereceğim. Oğuz Savaş ile başlayalım. Uzun oyuncu için iyi-çok iyi seviyesi arasında orta mesafe şut var Oğuz'un. Ayrıca başarıyla uygulayabildiği bir çok post-up hareketi barındırıyor repertuarında. Oyun zekası da yüksek. En büyük noksanlığı ise ayak çabukluğu ve atletik noksanlıklardan ötürü biraz yavaş kalması. Enes Kanter Oğuz'un saydığımız olumlu özelliklerini %90'a yakın bünyesinde barındırıyor. Bununla kalmayıp ayak çabukluğu ve atletizm konusunda da büyük artıları var.

  İkinci örneğimiz Ömer Aşık. Ömer Aşık atlet ve savaşçı bir isim. Uzun boyu ve kollarıyla ciddi bir blok tehdidi. Ancak guardların kendisine yaptığı servisleri veya aldığı hücum ribaundlarını çıkarttığımızda skor tehdidi az. Üstelik kötü alışkanlıklarından bir tanesi pota altında topu yere indirmesi. Uzun oyuncular topu ne kadar yüksekte tutarlarsa sayıya , blok yememeye, basket-faul almaya o kadar yakındırlar. Altyapı koçları bunu daima öğütlerler. Enes'in en önemli özelliklerinden biri topu yere indirmemesi. Hücum ribaundunu çektiği zaman yere düşer düşmez sıçrayabildiği için bu özelliğinden çok ekmek yiyor. En az Ömer Aşık kadar savaşçı ve atlet bir oyuncu. Kuvvetlenirken bu ayak çabukluğu ve atletizmini kaybetmemesi en büyük temennimiz.


  Niçin Enes Kanter'i komple bir oyuncu olarak gördüğümüzü anlatmaya çalıştık. Oğuz Savaş, Ömer Aşık, Semih Erden gibi isimlerle genç yaşta aynı antremanlara çıkmak Enes gibi algısı yüksek bir oyuncuyu ne kadar olumlu etkilemiş değil mi ? Hepsinin özelliklerini büyük ölçüde kendinde kombine etmeyi başarabilmiş genç oyuncu farkı ''komple'' oluşuyla yaratıyor. Benim de kendisiyle karşılıklı oynama fırsatım oldu. Yazdığım özelliklerin tamamını benim oynadığım takıma karşı uygulayışına tanıklık ettim. Takım arkadaşı Yavuztan İnam'dan aldığımız yaşanmış olaylar ile Enes'in resmini kelimeler ile çizmeye çalıştık. Yıldız takımda bu oyuncunun yaptığı muazzam işleri görürken de içimizden geçiriyorduk ''büyük'' oyuncu olacağını. NBA draftında 3. sıradan seçilmesi bile bizi bir yere kadar şaşırttı inanın. İşte size kendini aşabilme konusunda sınırlarının olmadığı, bütün gençlere örnek bir oyuncu ; ENES KANTER .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder