27 Kasım 2011 Pazar

TBL 7.Hafta - Anadolu Efes - Pınar Karşıyaka

   Aliağa- Beşiktaş maçında beklediğimiz ama göremediğimiz direnci Anadolu Efes- Pınar Karşıyaka maçında fazlasıyla gördük dersek yanılmayız. Gerçekten çok güzel bir maç seyrettik. Haftaiçi Partizan karşısında kazanarak Euroleague'e sımsıkı sarılan Anadolu Efes evinde Pınar Karşıyaka'yı ağırladı Cumartesi günü.

 Karşıyaka fikstür dezavantajını sezon başında en yoğun şekilde yaşayan takımlardan. İlk 7 hafta itibariyle karşılaştıkları takımlar sırasıyla Banvit,Beşiktaş,Galatasaray,Türk Telekom,Hacettepe Üniversitesi,Fenerbahçe Ülker ve Anadolu Efes. Takımın ilk 7 haftaki görüntüsünde savunma zaafları göze batıyor. Geçtiğimiz sezon özellikle kendi sahasında yaptıkları maçlarda point-guard Holston'un toplu oyuncuya yaptığı baskılı,sert savunmayı izlerdik. Şimdi ise bu bölgede hücumda büyük sorumluluk alan fakat savunmada etliye sütlüye pek karışmayan Mire Chatman var. Yine pota altındaki önemli hücum silahı Jovo savunma konusunda eksikleri olan bir oyuncu.


  Anadolu Efes ise kurduğu kadronun potansiyelini tam olarak yakalayamamış olsa da iyi durumda genel anlamda. Belki Vujacic'in skor potansiyelinden daha yüksek verim alabilmek, İlievski'den daha çok yararlanmayı başarıp Kerem Tunçeri'yi dinlendirme fırsatı bulmak gibi çözülmesi muhtemel sorunları var. Bu sorunlar yaşanırken kendilerine yakışmayan tek bir mağlubiyet aldılar, o da Euroleague'de kendi sahasında Belçika takımı Spirou'ya karşı.

  Gelelim maça. Maçın başından itibaren oyuna ortak olan Karşıyaka yalnızca son periyotta yaptığı top kayıplarıyla 16 sayı kadar geri düşmüştü. TBL maçlarında ikinci yarı Doğuş Balbay'ı oyuna almak Ufuk Sarıca'nın sıklıkla yaptığı bir şey olmaya başladı, yavaş yavaş bir mini-strateji haline dönüşeceğe benziyor. Doğuş'un arttırdığı savunma sertliği ile 3 ve 4. periyotlarda rakibe baltayı indiren bir Anadolu Efes izliyoruz böyle maçlarda. Bu maçta da böyle oldu derken Karşıyaka genç oyuncu Ahmet Erdoğan ve Mire Chatman'ın üçlükleriyle geri geldi, eşitliği yakaladı. Ancak son bölümde yine Doğuş sahneye çıktı ve ikisi de jeneriklik harika smaçlar ile beklenenden zor geçen maçı Anadolu Efes'e getirmeyi başardı. 

   Bu sezon iyi performans koyan genç oyuncu İlkan Karaman'ın kısa sürede faul problemine girdiği maçta benchten gelen Dusko Savanovic haftaiçindeki iyi performansını sürdürdü. Ersan,Barac ve Kerem Tunçeri de ona eşlik edince Efes hücumda zaman zaman tıkanmalar yaşasa da skor üretmesini bildi. Chatman kısa ve orta mesafelerdeki yüzdesiz oyununa rağmen çift haneli skor üretti. Goran Ikonic doğru tercihler yaptığı zaman şutları soksa da maça imzasını atacak bir oyun ortaya koyamadı. Anadolu Efes 11 oyuncusuna süre verirken Karşıyaka  genç şutör Birkan'ın yokluğunda kendisinden zaten güçlü olan rakibine 9 kişiyle oynayınca aradaki farkı buraya kadar kapatabildiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder