28 Kasım 2011 Pazartesi

TB2L'de Genç Telekom Fırtınası

  TB2L'de bir takım var ki 11 haftadır dize getirmediği takım kalmadı. Bu sefer kaybettiler, bu maçın geri dönüşü olmaz dediğimiz maçların hepsinden bir şekilde galibiyet çıkarmayı başardılar. Kadrolarına bakınca genç oyunculardan kurulu bir takım görüyoruz ki bu herkesin göğsünü kabartıyordur. Geçtiğimiz yıl Beko Basketbol Ligi'ne yükselmeyi başaran Genç Banvitliler'den sonra bu sezon benzer bir başarıyı da onlardan göreceğiz böyle giderse. Huzurlarınızda Genç Telekom..
  Işıkspor altyapısından yetişen Mustafa Görür takımın dikkat çeken oyuncuları arasında. Geçtiğimiz sezonu Vestel'de geçiren oyuncu match-up bozan diye tabir ettiğimiz oyuncu sınıfının özelliklerini taşıyor. Uzun boyu ve uzun kolları, ribaund hassasiyeti, 1e1 oyununun yanı sıra güvenilir bir şutunun da oluşu onu farklı kılan etkenler. Pozisyonundaki bir çok oyuncuya zorluk çıkartabilecek özellikler bunlar. Karşısında kendisinden daha uzun ve kuvvetli bir oyuncu varsa hızıyla, penetresiyle çembere gidebilen bir oyuncu. Ona karşı 2-3 kol boyu mesafede gömülü savunma yapmanız da mantıklı değil, nitekim kaldırıp şutu atar ve cezayı keser. Kendisinden kısa bir oyuncuya karşı uzun boyu ve kollarıyla skor üretebilir. Savunulması zor oyuncu sınıfında.    Can Uğur Öğüt. Bu takımın birinci point-guardı. Telekom altyapısından yetişen 91 doğumlu oyuncu kısa boyuna rağmen çok iyi bir asist yeteneğine sahip. Gerçek bir point-guard gibi oynuyor, skorerleri devreye sokmak onun birincil görevi. Her maç istatistik hanelerinde bolca asist sayılarına ulaştığını görmek sürpriz değil. Çifte lisansla Türk Telekom forması giyen iki oyuncudan biri kadrodaki. Geçtiğimiz yıl Beko Basketbol Ligi'nin son maçlarında da süre almıştı. Aynı şekilde Can da boş kaldığında şut atmaktan çekinmeyen bir oyuncu. Koray Eş takımına bu özelliği gerçekten iyi aşılamış, kim olursa olsun eğer doğru şut ona geldiyse kaldırıp atıyor. En şutör oyuncu bile ekstra pası vermesi gerekiyorsa, pası verdiği kişinin kendisinden daha yüzdesiz şut atması rol oynamıyor, basketbolun doğrusunu sahaya yansıtıp , o pası o oyuncuya veriyor. Böyle olunca özgüven faktörünün şuta olan etkisini de gözlemleyebiliyoruz. Atmak için atmak ve sokmak için atmak arasında dünyalar kadar fark var.  Çifte lisansla Beko Basketbol Ligi'nde forma giyen diğer oyuncu Barış Gökalp. Türk Telekom'dan önce Tofaş altyapısında boy gösteren genç oyuncu 2. ligde önemli istatistiklere imza atıyor.  Son haftalarda performansını arttırdığını gördüğümüz oyuncu İBB karşısında 27 dakika sahada kalıp 27 sayı üreterek dikkatleri üzerine çekti. Genç Telekom'un İBB maçını Mustafa Görür'ün son saniye üçlüğü ile kazandığını hatırlatalım. Son haftaların bir diğer formda ismi Şahin Ekmen, Efes Pilsen altyapısından. Konya Selçuk Üniversitesi karşısında peşi sıra attığı 3 sayılık basketler ile geri dönüşte büyük pay sahibiydi. Sakatlıktan dönen Rahim Rızvanoğlu da rotasyonun önemli parçalarından. Hazer Avcı ve Adnan Sevda da takıma varlıklarıyla önemli güç katıyorlar. Can Özkaner, Taylan Süerkip ve Talat Kerem Çelik'ten de bahsetmemek olmaz.


 Gerçekten zor bir lig TB2L. Zaman zaman sertliği ile TBL'in dahi üstüne çıkabilen, favorilerin TBL'e nazaran çok az olduğu bir lig. Daha önemlisi kıymetli bir lig . Neden mi ? Altyapılarımızdan çıkan bir çok genç oyuncu direkt olarak Beko Basketbol Ligi'ne yükselebilme, A takım oynayabilme fırsatı bulamıyor da ondan. Yabancı dominantlığı göz önünde bulundurulduğuna 2. ligin de 2 yabancıya izin verdiği düşünüldüğünde bir çok genç oyuncu kendini önce burada gösteriyor. Geleceğin oyuncu adayı gençlerimiz altyapıları çoğunlukla kasıp kavuran isimler. Ancak altyapı biter bitmez Beko Basketbol Ligi'nde takımın rotasyonuna oturup önemli süreler almalarını beklemek hayalcilik. Önce bir olgunluk dönemi geçirecekler, sertliğe alışacaklar, sorumluluk almayı öğrenecekler. Bütün bunların yeri ise TB2L. Hem kendilerinden yaşça tecrübeli, senelerce TBL oynamış önemli isimler, hem kıymetli antrenörler , hem de onların oyun vizyonuna çok şey katacak yabancı oyuncualrla bir arada oynayarak bu tecrübeyi sindirecekler. Tabii ki bu seviyeyi yaşamadan direkt olarak Beko Basketbol Ligi'ne çıkabilen oyuncular var ancak TB2L 'de gerçekten çok kaliteli ve genç oyuncular için muazzam bir lig.

  Ligden ve takımdan yani önünüzde koyduğumuz yemekten bu kadar bahsedip mutfaktaki isimleri unutmak olur mu hiç ? Tabii ki hayır. Kimden bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Antrenör Koray Eş. Basketbolda işin oyuncu boyutu kadar teknik kadro da büyük önem taşıyor. TB2L resmi sitesinde kendisiyle yapılan röportaja yer verilmiş. Röportajın bir bölümünde verdiği mesajlar takımının aldığı sonuçların sürpriz olmadığını gözler önüne seriyor.

“20 sayı gerideyken aldığım molada “Beyler biz bunu daha öncede yaptık yine yaparız, hadi” diyerek birbirini motive edebilen, hata yapan ama bunu paylaşan oyunculara sahibim. “Evet, bir gün biz de yenileceğiz ama o gün bugün değil” diyerek maça asılan karakterlerle bu oyunu oynamak gerçekten güzel. Hata yapmaktan korkmuyoruz, hata yapanı dışlamıyoruz. Her olumsuzluktan ders çıkartıyoruz. Çok iyi çalışıyoruz ve bunun karşılığında da mucize diye yorumlanabilecek galibiyetleri hak ediyoruz. Karşılıklı güven ve disiplin takımımın en önemli özellikleri. Yabancı oyuncumuz da daha önce takip ettiğimiz ve bildiğimiz bir oyuncuydu. Takım karakterimize çok uygun bir oyuncu kimliği var, dahası çok çalışkan. Rahim’in Boşnakça bilmesi ise onun iletişim anlamında zorluk yaşamasını sağlıyor. Ayrıca iş bölümünü çok iyi yapan ve sorumlulukları paylaşabilen bir teknik ekibimiz var. Kısaca bizim hedefimiz A takıma oyuncu verebilmek ve bu hedef doğrultusunda mücadelemize devam edeceğiz”  Her şey ortada. Genç oyuncuların etrafında kurulan bir takım, yaratılan harika sinerji, iletişim problemine kadar bütün detayların üzerinde düşünüldüğü yabancı oyuncu Nenad Delic. Molalardaki dialoglardan bazılarını bütün çıplaklığıyla söyleyince koç bu takımın neden 20 sayılardan gelip maçları kazandığını daha iyi anlıyoruz. Bugüne kadar 11 maçın 11'inden galip ayrılmalarına rağmen ana amacın oyuncu yetiştirmek olması, skor bazlı hareket edilmeyişi Genç Telekom organizasyonunu saygın kılan en önemli etkenlerden bir tanesi.

  Nereye kadar sürer bilemeyiz . Belki takım bu ritmini kaybeder, mağlubiyetler alabilir elbette. Hangi takım yenilmezdir ki ? Ancak Ankara'da Türk Telekom çatısı altında gerçekleşen bu organizasyonda yer alan herkes alkışı sonuna kadar hakediyor kuşkusuz.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder